Ach tie rodinné vzťahy alebo ako sa vyhnúť hádkam o dedičstvo

Hádky o pozostalosť sú, bohužiaľ, bežnou súčasťou mnohých rodín. A tak v čase, ktorý by mal patriť úcte k zosnulému príbuznému, musí rodina často riešiť úplne iné veci. Hádky detí o majetok sú azda najväčšou nočnou morou mnohých rodičov. Aj to je dôvod, prečo na sklonku života uvažujú nad tým, ako im predísť.

Kto má zo zákona nárok na dedičstvo

Slovenská legislatíva umožňuje dva spôsoby dedenia: zo závetu alebo zo zákona. Pri dedení zo zákona sa stretávame s viacerými dedičskými skupinami:

  1. Skupina: Do prvej skupiny dedičov patria poručiteľove deti a manžel/manželka. Dedia všetci rovnakým dielom.
  2. Skupina: V tejto skupine dedia manžel, poručiteľovi rodičia a osoby, ktoré žili s poručiteľom najmenej rok v spoločnej domácnosti, o ktorú sa spolu s poručiteľom starali. Dedia všetci rovnakým dielom, pričom manželovi musí pripadnúť najmenej polovica dedičstva.
  3. Skupina: V predposlednej dedičskej skupine sa nachádzajú poručiteľovi súrodenci a spolužijúce osoby.
  4. Skupina: Do poslednej dedičskej skupiny spadajú prarodičia poručiteľa, prípadne jeho tety a ujovia.

Nárok na dedenie majú aj deti narodené mimo manželstva, či manžel/manželka aj ak v čase smrti už nežili s poručníkom v spoločnej domácnosti. Ak by dediči zamlčali existenciu akéhokoľvek zákonného dediča, ten má právo napadnúť výsledok dedičského konania v rámci premlčacej doby dedičského konania.

Dedenie zo závetu

Dedenie zo závetu, pokiaľ je vyhotovený správne, má vždy prednosť pred dedením zo zákona. Spísanie závetu je preto najlepší spôsob ako predísť hádkam o svoje dedičstvo. Zákon však ukladá osoby, ktoré nemožno zo závetu vylúčiť, v opačnom prípade bude závet neplatný a napriek jeho spísaniu dôjde po smrti k dedeniu zo zákona.

Vynechať napríklad nesmiete svojich potomkov a to či už sú plnoletí alebo nie. Problém by nastal aj vtedy, ak by ste v závete nerozdelili celý svoj majetok. Nepríjemnosti môže spraviť aj neaktualizovaný závet, v ktorom sa nachádza osoba, ktorá už nie je medzi živými, prípadne nie je spôsobilá na právne úkony.

So spísaním závetu sa preto vždy obráťte na erudovaného právnika. V rámci Bratislavského kraja odporúčame napríklad služby pána Jozefa Dobroviča, ktorý je skutočný odborník v danej oblasti a pomôže vám vyriešiť aj zapeklité situácie.

starý text v knihe

Darovanie majetku počas života s cieľom predísť hádkam medzi pozostalými

Okrem spísania závetu zvyknú najmä staršie osoby využiť možnosť darovať svoj majetok pred smrťou prostredníctvom darovacej zmluvy. Takto môžete svoj majetok previesť na ľubovoľnú osobu, nielen na zákonných dedičov, či len na niektorého zo zákonných dedičov a iného vynechať.

Po smrti bude síce nasledovať dedičské konanie zo zákona, avšak pokiaľ už nebudete vlastniť žiadny majetok, nebude v rámci neho čo deliť.

Darovacia zmluva napríklad na dom, v ktorom bývate však môže byť dvojsečná zbraň, napríklad, ak si do nej zabudnete dať klauzulu o možnosti dožitia. Bezhlavé darovanie majetku s cieľom vyhnúť sa budúcemu dedičskému konaniu sa preto môže občas nemilo vypomstiť.

Ak sa rozhodnete vysporiadať svoj majetok pred smrťou takýmto spôsobom, určite si taktiež zoberte na pomoc skúseného právnika, ktorý vám pomôže pripraviť všetky potrebné dokumenty. Zároveň dohliadne na to, aby všetko prebehlo v medziach zákona.

Každý sa z času na čas zamyslí nad tým, ako po smrti dopadne jeho majetok. Spísanie závetu či vysporiadanie majetku ešte pred smrťou predstavujú najlepší spôsob ako sa prestať trápiť nad tým, ako sa bude niekto zbytočne hádať a robiť si naprieky kvôli tomu, čo sme tu po sebe zanechali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.