Počuli ste už výraz home swapping? Takto vďaka nemu môžete spoznávať svet!

Ak patríte medzi vášnivých cestovateľov, ktorí sa neboja skúšať aktuálne trendy, výrazy ako couch surfing či budget travelling sú vám dobre známe. Teraz sa ale čoraz viac pozornosti venuje tzv. home swappingu. O čo presne ide a ako môžete vďaka nemu spoznávať svet?

Home swapping by sme mohli voľne preložiť ako „výmenu domova“. Ide o cestovateľský trend, ktorý sa od začiatku tohto roka teší narastajúcej popularite najmä medzi mladšími cestovateľmi túžiacimi po zaujímavom dobrodružstve za celkom dostupné peniaze. Jeho základným princípom je, že ako jednotlivec alebo rovno celá rodina si vymeníte domov na určitý čas s niekým iným. Nemusíte však teraz prehlásiť deti do inej školy ani si meniť adresu trvalého či prechodného pobytu. House swapping je tu pre všetkých, ktorí by aspoň na niekoľko týždňov či nebodaj mesiacov chceli skúsiť život niekde úplne inde výmenou za to, že niekto iný z komunity si zas vyberiete ten ich.

Výhody home swappingu

Asi vás neprekvapí, že tento trend prekvitá zatiaľ najmä v USA, kde nájdete rôzne komunitné webové stránky určené pre výmeny-chtivých cestovateľov. Stačí sa za určitý poplatok stať členom a pridať do ponuky svoje bývanie. Ak sa vám niekto ozve, dostanete protiponuku, ktorú môžete využiť a domovy si tak na určitý čas vymeniť. Výhody podobných platforiem sú zrejmé. Nachádzajú sa na nich totiž overení používatelia a súčasťou poplatku sú aj upratovacie či drobné údržbárske služby.

Hlavnou výhodou je nízka cena, štandardný ročný poplatok sa pohybuje okolo sumy 200 dolárov, ponuky si však môžete hľadať aj na vlastnú päsť, no v takom prípade si treba záujemcu čo najdôkladnejšie preveriť. Home swapping je navyše celkom praktický, pretože o vaše obydlie bude počas cesty postarané.

Upratovanie Bratislava

Kedy a prečo radšej nie?

Jednou z nevýhod je samotná bezpečnosť a dôvera. Zodpovedne si odpovedzte, či budete ochotný niekomu na pár týždňov prenechať celú vašu domácnosť bez toho, aby ste mali nad ňou priamy dohľad? Treba si tiež uvedomiť, že dostupný dom nemusí byť práve v tej lokalite, kam by ste išli najradšej, takže cestovanie týmto spôsobom je niekedy o kompromisoch.

Treba tiež uznať, že home swapping sa môže niekomu javiť ako organizačne zložitý. Nie je to ako v prípade bežného ubytovania, kde máte k dispozícii rezervačný systém on-line a ubytovanie si dohodnete v priebehu pár minút. Home swapping je trochu zdĺhavejší a predchádza mu aj príprava, ako je upratovanie či prispôsobenie priestoru. Navyše, na krátky čas sa toto všetko podstupovať neoplatí a preto je vhodnejší skôr pre tých, ktorí si môžu dovoliť odísť na dlhšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.