Tepelné čerpadlá – pribúda ich milión ročne, šetria s nimi aj tuzemské domácnosti

Pri výbere nového zdroja tepla nie je čím ďalej častejšie otázkou „ktorý zdroj vybrať“, ale „ktoré tepelné čerpadlo vybrať“. To platí pre západnú Európou, Českú republiku a Slovensko. Tepelné čerpadlá sú dnes najpoužívanejším zdrojom tepla pri novostavbách v Nemecku, každý rok je ich v Európe inštalované cez milión, pričom toto číslo má vzostupný trend a bude nás sprevádzať aj ďalšími riadky …

Milión inštalovaných tepelných čerpadiel je hranica, ktorú tento rok prekonalo Nemecko, kde prvý čerpadlo bolo uvedené do prevádzky v roku 1968. Viac ako milión českých korun, konkrétne 1 380 000 Kč, je suma, ktorú ušetrili vďaka inštalácii tepelného čerpadla už v roku 1993 majitelia rodinného domu v Prahe.

Otázkou za milión je, akú budúcnosť majú v tuzemsku zdroje tepla v podobe kotlov na tuhé palivá, elektrické kotle a pod. V situácii, kedy na západ od našich hraníc dochádza či bude dochádzať k zákazom ich používanie, a to vrátane kotlov na zemný plyn.

Motivácia na užívanie obnoviteľných zdrojov na výrobu tepla v domácnostiach bude ešte rásť v rámci stimulačných balíčkov, ktoré majú krajiny Európy pripravené na obnovu ekonomík zasiahnutých zásahmi spojenými s ich uzatváraním. Podobnú hybnou silou budú ambície jednotlivých miest, ktoré sa chcú stať čo najskôr karbónovo neutrálne, či už ide o Viedeň, Amsterdam, Londýn, Helsinki, Hamburg. Na stole už sú dokonca aj plány na využívanie uhoľných baní, ktoré sú v blízkej budúcnosti odsúdené k uzavretiu, ako zdroje geotermálnej energie práve pre tepelné čerpadlá!

Tepelné čerpadlá Bratislava

Ak dnes vyberáte nový zdroj tepla, nepozerajte pri porovnávaní ponúk do minulosti, ale do budúcnosti. Doba uhlia, zemného plynu či dreva sa postupne blíži k svojmu koncu, naopak nastupuje doba využívania vetra či geotermálneho tepla. Tento trend prináša domácnostiam celý rad výhod:

  • stanú sa nezávislé na dodávkach palív,
  • odpadnú starosti spojené so skladovaním uhlia či dreva,
  • získajú samoobslužný zdroj tepla, kto ktorého nie je nutné prikladať,
  • lepšie životné podmienky spojené s nižším objemom splodín vypúšťaných do ovzdušia,
  • nižšie náklady na energiu dosiahnutých tým, že vietor či geotermálna energia je dostupná zadarmo.

Viac o jednotlivých typoch tepelných čerpadiel, tj. vhodnosti pre jednotlivé typy budov, požiadavkách na priestor či schopnosti fungovať v hlbokých mrazoch nájdete na tejto stránke webu spoločnosti IVT Tepelné čerpadla s.r.o., jednotku v inštaláciách tepelných čerpadiel v Česku a na Slovensku: https://www.ivt.sk/sk/typy-tepelnych-cerpadiel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.