Ako vybrať šijací stroj v roku 2021

Šijacie stroje boli odpradávna súčasťou každej domácnosti, pretože ľudia nezvykli kupovať veľké množstvo oblečenia, ale domáce krajčírky (väčšinou naše mamy a babky) sa postarali o zaplátanie kusov odevu.

V dnešnej dobe sú šijacie stroje stále aktuálnou témou, hlavne aj počas pandémie koronavírusu, kedy si vďaka nim môžete ušiť rúško, prípadne zaplátať dieru v oblečení a nemusíte tak cestovať za krajčírkou alebo nakupovať nové oblečenie.

Vybrať šijací stroj nie je vôbec jednoduché, avšak v tomto článku sa vám pokúsime priblížiť, na ktoré parametre by ste si mali dávať pozor, aký je v šijacích strojoch rozdiel a ktoré stroje sú najpredávanejšie.

Dôležité parametre šijacích strojov

Poďme si priblížiť, na ktoré parametre by ste si mali dávať pozor pri výbere nového šijacieho stroja.

Mechanický alebo elektronický

V prvom rade sa treba rozhodnúť, či máte záujem o mechanický alebo elektronický šijací stroj:

  • Mechanické stroje – sú vhodné hlavne pre ľudí, ktorí sú zvyknutí na manuálne nastavenie a aj ovládanie stroja. Druhým benefitom je tiež to, že sú oveľa lacnejšie ako tie elektronické.

  • Elektronické šijacie stroje – ak chcete ušetriť čas, prácu a aj nervy, tak určite siahnite po tom elektronickom. Budete však musieť siahnuť hlbšie do peňaženky, keďže tieto stroje začínajú od cca 130 € a vyššie.

Ako vybrať šijací stroj v roku 2021

Cena

Určite dôležitú úlohu hrá vo výbere aj cena. Ako sme už vyššie spomenuli, mechanické stroje sú lacnejšie, kdežto elektronické sú oveľa drahšie a začínajú okolo 130 € a viac.

Vždy však pamätajte na to, že vyššia cena sa nemusí rovnať lepšej kvalite stroja.

Hmotnosť

Čím ľahší šijací stroj, tak tým jednoduchšia je s ním manipulácia.

Overclok alebo klasický stroj s overlockovým stehom

Väčšina klasických šijacích strojov je vybavených overlockovým stehom, ktorý sa používa na zošitie a aj obšitie pružnej látky v jednom kroku. Klasický šijací stroj však šije iba 2 niťami, a tak nikdy nenahradí 4-nitný overlock.

Pri overlocku máte na výber, šije 2, 3 alebo 4 niťami a dokáže vytvoriť skutočne profesionálne vyzerajúce pružné odevy. Overlock by sme odporúčali skôr profesionálom a nie začiatočníkom, ktorí majú šitie ako hobby.

Výhodou je, že vie látku nielen zošiť, ale aj obšiť a zároveň pred šitím automaticky odstrihnúť. Oproti klasickému šijaciemu stroju ale nedokáže šiť rovno.

Užitočné funkcie

Medzi užitočné funkcie, ktoré vám ušetria čas pri práci a na ktoré by ste mali pri výbere prihliadať sú:

  • Automatický navliekač nite

  • Automatické odstrihnutie nite

  • Šitie dvojitou ihlou

  • Nastavenie šírky stehu

  • Nastavenie dĺžky stehu

  • Osvetlenie – vhodné najmä ak sa rozhodnete pracovať večer alebo v noci

  • Navinutie cievky

  • Voľné rameno – užitočná funkcia na šitie nohavíc či návlekov

Záver

Pevne verím, že po prečítaní tohto článku budete mať lepší prehľad o jednotlivých funkciách a parametroch šijacích strojov a dokážete si vybrať podľa vašich požiadaviek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.