Vyvraciame mýty o motorkách

Nielen auto, ale aj dvojkolesové modely vozidiel vybavené motorom nám dokážu spríjemniť nejeden výlet alebo cestu do práce. Avšak, práve motorky a motocykle sú často spájané s informáciami, ktoré však dnes už dávno neplatia. Poďte sa spolu s nami na ne pozrieť a môžete potom adekvátne argumentovať.

Motorky sú nebezpečné

Toto je najbežnejšia a dnes už aj mylná predstava. Áno, rýchlosť je často veľká, ale s nárastom výkonu sa výbava stáva poslušnejšou, klesá hmotnosť, zlepšuje sa odpruženie a brzdy, takmer všetky nové motocykle sú vybavené ABS, najsilnejšie modely sú vybavené kontrolou trakcie, elektronickým systémom, ktorý zaisťuje protišmyk. Veľkou výhodou je aj odolnejšie oblečenie a kvalitné čižmy na motorku.

Pre rozumného človeka je teda motorka zdrojom nekonečného potešenia. Pre nezodpovedných a neschopných sebakontroly – zdrojom neustálych problémov, čo sa ale dá povedať aj o aute, bicykli alebo horskom lyžovaní.

Pád je nevyhnutne spojený s vážnym zranením

Tento mýtus sa zrodil ešte v rokoch, keď špeciálne motocyklové vybavenie nebolo z mnohých dôvodov veľmi populárne, predovšetkým kvôli jeho neefektívnosti. Aj športovci ale chodili na súťaže v plstených čižmách a nosili prilby s dizajnom a vzhľadom pripomínajúcim komorné hrnce.

Teraz sa ale zdokonaľujú nielen technológie zariadení, ale aj oblečenie vydrží dlhšie. Aj bežne vyzerajúce moto nohavice sú vybavené kevlarovými vložkami. Veľké laboratóriá sa zaoberajú dizajnom štítov a prilieb a hotové výrobky prechádzajú komplexnou certifikáciou odolnosti proti rôznym vplyvom.

Navyše k pádom nemusí vždy dôjsť pri vysokej rýchlosti. Preto je pri správnom vybavení šanca na vážne zranenie malá. Samozrejme, nesmiete zabudnúť na vhodné ochranné doplnky, kam určite patria aj odolné moto rukavice.

Motorka nie je schopná prepravovať batožinu

Ani to už dávno neplatí, pretože existujú modely so zabudovanými kuframi, ktoré unesú dostatok nevyhnutných vecí pre dvojtýždňovú spoločnú cestu, pokiaľ samozrejme medzi tieto veci nepatrí kožuch, violončelo alebo yorkshirský teriér.

Na takmer akýkoľvek model dnes už môžete nainštalovať buď špecializované alebo univerzálne batožinové systémy, vďaka čomu sa dramaticky zvýši nosnosť. K dispozícii sú tiež veľmi lacné a ľahko použiteľné batohy a siete na batožinu.

Tak sa zbavte predsudkov a privítajte príchod jari na dvoch kolesách s týmito výhodami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.