Výhody a obmedzenia sonografie prsníkov: Kedy a prečo ju používať

Sonografia prsníkov, známa aj ako ultrazvukové vyšetrenie, je diagnostická metóda, ktorá využíva ultrazvukové vlny na vizualizáciu prsníkov. Táto neinvazívna a bezpečná procedúra sa používa na skríning, diagnostiku a monitorovanie rôznych ochorení.

V tomto článku sa pozrieme na výhody a obmedzenia sonografie prsníkov a zvážime, kedy a prečo by sa mala táto metóda používať.

Výhody sona prsníkov

  • Neinvazívna a bezpečná metóda vyšetrenia: Odborné sono prsníkov Bratislava je neinvazívna procedúra, čo znamená, že nepotrebuje žiadne vpichy alebo chirurgické zákroky. Nevyžaduje si ani použitie ionizujúceho žiarenia, ako je tomu pri mamografii, čo znižuje riziko vystavenia pacientky škodlivému svetlu. Metóda je teda bezpečná a môže sa opakovať podľa potreby.

  • Skríningový nástroj: Sonografia prsníkov sa používa ako skríningový nástroj na detekciu prsných lézií, vrátane nádorov. Je citlivá na rozlišovanie medzi benígnymi a malígnymi  léziami, čo môže pomôcť včasnej diagnostike a liečbe rakoviny prsníka. Sonografia je tiež užitočná pri skríningu mladších žien s hustou prsnou žľazou, pre ktoré môže byť mamografia menej spoľahlivá. Pred každým vyšetrením je samozrejme nutné objednanie k odbornému lekárovi.

  • Presnejšie určenie povahy lézie: Sonografia prsníkov umožňuje lekárom presnejšie určiť povahu prsných lézií. Dokáže rozlíšiť cysty, tuhy a iné abnormality prsníkov, čo pomáha vylúčiť možnosť malígneho ochorenia, keď sa zistí, že ide o benígnu léziu. Tým sa znižuje potreba invazívnych postupov, ako je napríklad biopsia.

  • Kontrola po liečbe: Sonografia prsníkov je tiež užitočným nástrojom na monitorovanie stavu prsníkov po liečbe rakoviny. Dokáže včas odhaliť recidívu alebo metastázy a umožňuje lekárom sledovať úspešnosť liečby.

Obmedzenia sonografie prsníkov

  • Obmedzená vizualizácia: V niektorých prípadoch môže byť sono prsníkov obmedzené vo vizualizácii prsných tkanív, najmä u žien s hustými prsnými žľazami. V takýchto prípadoch (na dosiahnutie lepšej diagnostiky) môže byť potrebné kombinovať sonografiu s inými diagnostickými metódami, ako je napríklad spomínaná mamografia alebo MRI.

  • Menej citlivá na mikrokalcifikácie: Mikrokalcifikácie sú drobné vápenaté usadeniny, ktoré môžu byť znakom rakoviny prsníkov. A práve sono prsníkov je (v porovnaní s mamografiou) na detekciu mikrokalcifikácií menej citlivé. Preto sa v prípade podozrenia môže vyžadovať dodatočné vyšetrenie, ako je mamografia alebo biopsia.

  • Závislosť od skúsenosti lekára: Interpretácia sonografických snímkov prsníkov si vyžaduje aj skúseného lekára, ktorý má odborné znalosti a tréning, pretože aj správna interpretácia je kľúčová pre presnú diagnostiku a vyhnutie sa chybám.

Sonografia prsníkov je teda užitočnou diagnostickou metódou s mnohými výhodami. Je bezpečná, neinvazívna a môže slúžiť ako skríningový nástroj, predovšetkým u mladších žien s hustými prsnými žľazami. Treba si však na jej vykonanie nájsť na TopDoktor.sk toho najlepšieho lekára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.