Akné a mykóza — problémy, ktorých sa môžete zbaviť

Zapálené vyrážky akné a mykóza sú problémy, ktoré dokážu poriadne potrápiť. Na šťastie na ne existujú účinné medicínske riešenia, ktoré môžu pomôcť aj vám.

Príčiny vzniku akné

Akné sa radí medzi najčastejšie kožné ochorenia a trpia ním najmä ľudia s mastnou pleťou. Nadmerným množstvom mazu sa upchávajú póry na pokožke a zapaľujú sa. Vyskytuje sa najmä v období dospievania, kedy prichádza v organizme k hormonálnym zmenám. Akné sa objavuje na tvári, ramenách aj na chrbte. Príčin vzniku akné môže byť niekoľko. Napríklad nesprávne ošetrovanie pokožky, kozmetika, ale tiež oblečenie z umelých materiálov a niektoré lieky.

Aby akné nezanechalo jazvy

Základom liečby akné je vyrážky nikdy nevytláčať, pretože vytláčanie by mohlo podporiť zápal. Pokožka s akné potrebuje správnu starostlivosť. Na jej ošetrenie používajte antialergénne micelárne vody a gély s čistiacim účinkom. Mali by tiež obsahovať účinné látky proti zápalu. Nenáročná liečba akné zahŕňa tiež zdravé stravovanie. Okrem toho je vhodné nedotýkať sa často pokožky tváre rukami a pri čistení pleti alebo nanášaní kozmetických prípravkov mať vždy čisté ruky.

Liečba akné sa vykonáva aj na špecializovaných klinikách. Používa sa pri nej niekoľko metód: liečba LED lampou, hĺbkovým chemickým peelingom, CO2 resurfacing a technológia IPL.

Ako na mykózu nechtov

Mykóza nechtov je infekčné hubové ochorenie, ktorým trpí až 30 % dospelých. Jej príznakmi sú zmeny farby nechta, jeho zhrubnutie a odlupovanie. Prevencia spočíva v používaní obuvi aj na kúpaliskách a udržiavaní nôh v čistote a suchu. Po plávaní tiež môžete používať antimykotické prostriedky. Súčasťou prevencie je budovanie imunity. Mykóza sa dá účinne liečiť. Najlepšie je hneď pri prvom podozrení navštíviť dermatológa v Bratislave.

Liečba mykózy nechtov sa stanoví podľa stupňa ochorenia. V prvom stupni postačí používanie antimykotických roztokov, krémov a lakov. V ťažšom stupni je potrebná aj liečba tabletkami. Tie však môžu mať negatívny vplyv na pečeň, preto je počas jej trvania potrebné vykonávať pravidelné pečeňové testy. Modernou, účinnou metódou je ošetrenie laserom bez nutnosti liečby tabletkami. Laserom sa mykotické tkanivo z nechtovej platničky odstráni. Zákrok sa opakuje raz za 3 – 4 týždne až do dorastenia nového, zdravého nechta.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.