Kedy uprednostniť pančuchy pred legínami

Pančuchy? Legíny? Alebo predsa len pančuchy? Večná dilema ženských šatníkov spôsobila už nejedno meškanie do práce či na schôdzku a zabila už mnoho vydarených outfitov. Pančuchy a legíny predstavujú typovo blízke kategórie dámskeho oblečenia a predsa sa nosia úplne odlišne. Kedy uprednostniť pančuchy pred legínami a kedy predsa len siahnuť radšej po legínach? V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame jasný návod, s ktorým už nikdy nezažijete tragikomické módne faux pas.

Pančuchy vs. legíny

Hoci sú si na prvý pohľad veľmi podobné, ich príbeh a kategorizácia v segmente dámskej módy sú úplne odlišné. S tým súvisia aj rôzne pravidlá nosenia. Takže si dámske pančuchy a legíny najprv v skratke predstavíme.

Pančuchy

Nylonové pančuchy sú na trhu od 40. rokov 20. storočia. Prišla s nimi americká firma DuPont sľubujúca vynikajúci estetický zážitok v kombinácii s dokonalým pohodlím. Pančuchy naplnili očakávania a dodnes sú neodmysliteľnou súčasťou šatníkov miliónov žien po celom svete.

Dôležité je vedieť, že pančuchy sú kategóriou dámskej spodnej bielizne. Sú teda určené na nosenie výlučne v kombinácii s ďalším, vrchným dielom oblečenia. Môže mať podobu sukne, šiat alebo šortiek.

Nevyhnutné je tiež rozlíšiť pančuchy a pančuchové nohavice. Zatiaľ čo pančuchové nohavice majú klasický nohavicový strih, držiaci v páse, pančuchy tvoria vlastne pár. Siahajú do hornej časti stehien, kde môžu byť ukončené zosilneným pásom (samodržiace pančuchy) alebo podväzkovým pásom (podväzkové pančuchy).

Legíny

Legíny sú v rôznych podobách známe už od stredoveku. Zaujímavosťou je, že pôvodne tvorili súčasť pánskeho šatníka. Dámy ich nosenie prevzali až v 19. storočí, kedy sa legíny najčastejšie nosili v kombinácii s krinolínou. V nadväznosti na to bola v 90. rokoch obľúbená kombinácia legín so šatami a sukňami, ktorá, dovolíme si tvrdiť, už v súčasnej móde nemá miesto.

Dnes sú legíny samostatnou kategóriou dámskeho oblečenia (nie spodnej bielizne!), ktorá pri istých príležitostiach slúži ako pohodlnejšia náhrada nohavíc.

Kedy uprednostniť pančuchy pred legínami

Kedy uprednostniť pančuchy pred legínami

Dámske pančuchy vo všeobecnosti pôsobia veľmi žensky, šarmantne a elegantne. Sú preto vhodným doplnkom k dámskym sukniam a šatám, ale napríklad aj k šortkám, kde by legíny pôsobili nevkusne a nevhodne. Pančuchy majú svoje miesto pri formálnejších i vysoko formálnych príležitostiach, pri spoločenských a slávnostných udalostiach, ale aj na bežné nosenie do práce, na večierky či stretnutia s priateľmi. Pestrý výber kvalitných pančúch ponúkajú na aktuálnom trhu najmä obchody so spodnou bielizňou. Dobrým príkladom je Astratex, ktorého e-shop sa chváli nielen širokou ponukou, ale aj výhodnými cenami.

Pančuchy sa najľahšie kombinujú s vrchným dielom (sukňou, šatami), siahajúcim približne nad kolená. Zatiaľ čo príliš krátke sukne a šaty môžu v kombinácii so samodržiacimi alebo podväzkovými pančuchami pôsobiť nevhodne až vulgárne, midi sukňa môže najmä v kombinácii so vzorovanými pančuchami vyvolať dojem prekombinovania. Do formálnych outfitov a k výraznejším kúskom oblečenia sa hodia jednofarebné pančuchy alebo modely s jednoduchým vzorom. Naopak pre basic outfit sa výraznejšie, farebné či vzorované pančuchy môžu stať vkusným doplnkom.

Kedy zvoliť legíny

Legíny sa nosia ako samostatný kus oblečenia bez ďalšieho vrchného dielu. Ich doménou sú primárne voľnočasové a športové aktivity. Legíny do každodenných a ležérnych outfitov voľte v striedmejších prevedeniach. Ideálne sú jednofarebné alebo jemne vzorované kúsky. Štýlovo pôsobia kombinácie s oversized zvrškami ako sú blúzky, košele či mohutné svetre. Vkusná a veľmi pohodlná je aj kombinácia legín s predĺženým sakom a mokasínami na platforme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.