Kroky, ktoré môžete podniknúť, ak správca bytového domu zanedbáva svoje povinnosti

Bývate v bytovom dome, ktorý je pod správou nezodpovednej osoby? Je riešenie problémov komplikované a ohrozuje to vaše pohodlie i bezpečnosť bývania? Potom máte niekoľko možností, ako problém vyriešiť.

Komunikujte so správcom

Ako prvé začnite so správcom komunikovať, vysvetlite mu svoje obavy a očakávania. Možno sa len jedná o dočasné prehliadky alebo nedostatok informácií. Vyjadrite svoju ochotu spolupracovať na riešení problému a možno sa situácia zmení. Dobrá správa budov Bratislava predsa nič nepodceňuje.

Zostavte zoznam problémov

Zaznamenajte si všetky nedostatky a problémy, ktoré sa v dome vyskytujú. Tento zoznam vám poslúži ako dôkaz o zanedbaní správcu a pomôže vám pri ďalších krokoch.

Zozbierajte podpisy

Oslovte ostatných obyvateľov bytového domu a požiadajte ich o podpisy, ktoré vyjadria ich súhlas s vašimi obavami a žiadosťou o zmenu správcu. Väčší počet podpisov zvýši vašu dôveryhodnosť a posilní vašu pozíciu pri žiadosti o zmenu správcu.

Zvážte výmenu správcu bytového domu

Ak sa nedarí dosiahnuť žiadne zlepšenie, ako obyvatelia bytového domu môžete zvážiť výmenu zlého správcu bytového domu. Tento krok si vyžaduje väčšinovú podporu obyvateľov a riadne dodržiavanie postupu uvedeného v zmluve so správcom.

Skontrolujte zmluvu

Preskúmajte zmluvu, ktorá bola uzavretá so správcom bytového domu. Zistite, aké sú jeho povinnosti a aké sú sankcie v prípade porušenia týchto povinností. Možno budete musieť kontaktovať právneho zástupcu alebo odborníka na nehnuteľnosti, aby ste získali rady týkajúce sa právnych opatrení.

Oznámte problém nadriadeným orgánom

Ak komunikácia so správcom nie je účinná alebo sa situácia nezlepšuje, obráťte sa na nadriadený orgán, ktorý dohliada na správcov bytových domov. Môže to byť napríklad miestny úrad alebo iná inštitúcia, ktorá rieši sťažnosti týkajúce sa správy bytových domov.

Skúste právne poradenstvo

Ak sa situácia nevyrieši ani po všetkých týchto krokoch, mali by ste zvážiť vyskúšanie právneho poradenstva. Advokát s odbornosťou v oblasti nehnuteľností vám môže pomôcť s právnymi opatreniami alebo žalobou proti správcovi.

Keď sa snažíte riešiť problémy so správcom bytového domu, je dôležité dodržiavať miestne zákony a postupy. Prípadne sa obráťte na svojho právneho zástupcu, aby ste získali konkrétne rady a postup pre vašu konkrétnu situáciu. Ide predsa o vaše bývanie a jeho bezpečie i pohodlie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.