Nebrzdí vaše auto správne a tak, ako by ste chceli?

Pre bezpečnú jazdu je najdôležitejší brzdný manéver. Umožňuje kompenzovať následky mnohých chýb pri predpovedaní rýchlosti, vzdialenosti a vývoja situácie v cestnej premávke. V mnohých prípadoch je ale problémom náročnosť jeho realizácie, čo je jedna z hlavných príčin dopravných nehôd s vážnymi následkami.

Neschopnosť dobre a včas zabrzdiť môže viesť k strate stability a kontroly nad vozidlom. Chyba vodiča môže spôsobiť kritický šmyk, drift, rotáciu a prevrátenie vozidla. Nie vždy je ale potrebné hneď meniť opotrebované za nové brzdové kotúče.

Mnohí si neuvedomujú, že schopnosť správneho brzdenia je ovplyvnená od:

  • schopnosti auta a vodiča využívať maximálnu priľnavosť na ceste;
  • schopnosti udržiavať priamy smer pohybu pri brzdení;
  • schopnosti brzdiť motorom pri preraďovaní;
  • schopnosti zastaviť pri zlyhaní bŕzd.

Vozidlo je spomaľované brzdnými silami na predných a zadných kolesách, v čom im samozrejme pomáhajú aj kvalitné brzdové platničky. Pohybujúce sa vozidlo je tiež ovplyvnené zotrvačnou silou pôsobiacou v strede vozidla nad povrchom vozovky.

Maximálna brzdná sila nie je určená tým, ako silno stlačíte brzdový pedál

Závisí aj od zaťaženia kolesa a od priľnavosti kolesa k vozovke. Čím viac je koleso zaťažené, tým väčšia je brzdná sila. Je známe, že statické trenie (neprítomnosť prešmyku kolies vzhľadom na vozovku) je vždy väčšie ako klzné trenie.

Trakcia závisí od stupňa prešmyku kolies na povrchu. Ak je ale koleso brzdami úplne zablokované, potom sa rovnaká časť pneumatiky odiera po povrchu vozovky. Guma sa zároveň opotrebuje rovnako ako guma, ktorou odstraňujete ceruzku na papieri. Ďalšími nepriamymi znakmi zablokovania kolies sú úsilie pri riadení a unášanie vozidla.

Okrem toho priľnavosť závisí od stavu povrchu vozovky a od opotrebovania kolesa. Takže na mokrom asfalte je adhézia asi 2-krát menšia a na ľade – 10-krát menšia ako na suchom asfalte. V súlade s tým sa brzdná sila zníži a brzdná dráha sa zvýši.

Problém je samozrejme rozsiahlejší, vždy však závisí od toho, v akom stave a kvalite je vaše auto a jeho brzdy, pneumatiky, vaše vodičské schopnosti a vozovka, na ktorej sa pohybujete. Dajte si záležať, aby bolo všetko spomenuté v poriadku a nepríjemným prekvapeniam na cestách sa určite vyhnete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.