Radíme: Podnikať so živnosťou alebo je lepšia s.r.o.

Ak sa rozhodujete pre vlastné podnikanie, určite máte k tomu svoje dôvody. Nemusíte sa podriaďovať, plníte si vlastné sny a ciele a na základe toho meníte svoj život k lepšiemu. Pre mnohých ľudí je ale na samotnom začiatku dôležité uvedomiť si niekoľko základných vecí, ktoré spomínané kroky k vášmu blahu zjednodušia.

Urobte si v tom jasno a vyhnete sa nepredvídaným situáciám. Ak neviete či si založiť živnosť alebo s.r.o., prečítajte si pár krátkych informácií, ktoré vychádzajú z praxe skúsenejších. Porovnania, ktoré vám pomôžu sa v tom lepšie orientovať.

  1. Dane

Z hľadiska úspory na DPH je to v podstate aj jedno, mohol by si niekto nezainteresovaný povedať. Ale, pri  živnosti je daň závislá od výšky príjmu, teda ak je vyšší, musíte zaplatiť aj vyššiu daň. V spoločnosti s ručením obmedzeným je to jednotné a daň nie je závislá od toho, aký bude váš príjem.

  1. Odvody

V s.r.o. je to trochu komplikovanejšie so sociálnym a zdravotným poistením, no aj tak je to stále rovnako výhodnejšie ako živnosť. Pri tejto forme prvý rok neplatíte do po Sociálnej poisťovne odvody, ale len minimálne zdravotné dávky vo výške 63,84 €. O rok neskôr, ak budú vaše príjmy  vyššie, budú sa zvyšovať aj odvody. V prípade s.r.o. sa dá daňové a odvodové zaťaženie rôznymi spôsobmi optimalizovať a vylepšiť vo váš prospech.

  1. Náročnejšie založenie s.r.o.

Založenie s.r.o. je zložitejšie, ale aj s tým si môžete poradiť veľmi jednoducho. Špecializované spoločnosti vám vďaka svojím službám veľmi rýchlo pomôžu a založia novú firmu za niekoľko dní. Ak využijete pritom formu lukratívneho virtuálneho sídla v Bratislave, bude to pre vás samozrejme aj lacnejšie.

  1. Výhodné ručenie

Aj tu je právna forma spoločnosti s ručením obmedzeným na tom oveľa lepšie. Ak spisujete zakladaciu zmluvu, určuje sa v nej výška ručenia, do tejto sumy ručí konkrétny spoločník za prípadné riziká, ktoré by mohli vzniknúť. U živnosti ručíte celým svojím majetkom, a to aj tým osobným, ktorý možno užíva aj vaša rodina.

  1. Vklad

Aby bola ale miska váh spravodlivo v jednej rovine, aj „sročka“ má menšiu nevýhodu v základnom imaní, ktorým musí spoločnosť pri zakladaní disponovať. Oproti živnosti určite! Dá sa to ale vyriešiť väčším počtom spoločníkov, medzi ktorých sa tento vklad rozdelí.

Samozrejme, že dôležitých faktorov, ktoré môžu vaše rozhodnutie ovplyvniť je viac, no toto sú tie najzákladnejšie a najdôležitejšie, ktoré vám proces podnikania vedia razantne zjednodušiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.