Správne nastavenie a zariadenie obývačky: Tak to funguje!
Obývacia izba je okrem kuchyne pre väčšinu rodín ústredným miestom komunikácie. Niekedy štýlová, útulná a inokedy zámerne minimalistická by vás mala pozývať vypnúť a oddýchnuť si. Aby sa to podarilo, stojí za to dobrý koncept zariadenia.
V tomto článku máme pre vás preto pripravené tipy a pomoc, aby to rovnako dobre fungovalo aj u vás!
Ústredný bod každej obývačky je sedačka
Stred obývačky a obľúbené miesto hneď po kuchynskej linke – tvorí moderná sedačka. Mala by byť preto starostlivo vybraná, pretože svojmu účelu bude slúžiť dlhé roky.
Pred rozhodnutím pre konkrétny model je nevyhnutný stručný zoznam dôležitých bodov. Patria sem aj špeciálne funkcie pohovky, ako sú mediálne pripojenia, integrované reproduktory alebo pomôcka na vstávanie.
Sklopné a vysúvacie opierky hlavy a opierky nôh zaisťujú väčšie pohodlie. Akoby toho nebolo málo, niektoré pohovky majú aj úžasne aj nastavenie hĺbky sedu. Najjednoduchšie nakoniec je, vybrať si obľúbenú farbu.
Pozor na orientáciu miestnosti
Po výbere pohovky je potrebné zarovnať nábytok v miestnosti. Ako by mali byť ale jednotlivé kusy nábytku osadené tak, aby to vyhovovalo všetkým členom rodiny?
Odpoveďou je: Stanovte si priority. Má sa sedačka stať špeciálnym kusom nábytku v obývačke, okamžite upútať pozornosť a magicky prilákať každú návštevu? Potom premeňte gauč na zvýraznenie obývačky. Alebo sa možno o útulnú atmosféru a komfort v tomto priestore postará aj iný kvalitný nábytok z Bratislavy?
Všetko si zvážte a premyslite, čo od tejto miestnosti a jej zariadenia očakávate.
Na všetko si treba dobre posvietiť
Posledný bod, ktorý sa často pri navrhovaní obytných priestorov dostatočne neberie do úvahy, je koncept osvetlenia. Najmä v obývačke sa dá naplno využiť paleta pre atmosférické osvetlenie.
Základné je svetlo v podobe moderného stropného svietidla.
Náladové osvetlenie môžete vytvoriť prostredníctvom niekoľkých nástenných, podlahových a stolových lámp rozmiestnených v miestnosti. Funkčné svetlo na čítanie, písanie a do domácej kancelárie môže byť zabudované v strope alebo stene.
Nezabudnite aj na farbu svetla. Mäkké, teplé svetlo presvetlí tmavšie kúty miestnosti, zároveň akcentuje konkrétne kusy nábytku alebo zámerne ponecháva v tme menej atraktívne kúty miestnosti. Výkonné funkčné svetlo sa na druhej strane používa iba selektívne. Presne tam, kde je to potrebné.
Skúste to pri zariadení vašej obývačky zohľadniť a určite sa vám podarí v tomto priestore správnu atmosféru vytvoriť.