Podľahol jej celý svet. Prečo je káva viac než len nápoj?

Káva, tá čarovná tekutina, ktorá nás každé ráno prebúdza a dodáva nám energiu počas dňa, je oveľa viac než len obľúbený nápoj. Okrem svojho výrazného a povzbudzujúceho účinku nám ponúka aj množstvo zdravotných benefitov, ktoré môžu prispieť k nášmu celkovému zdraviu a pohode.

Tu je prehľad niektorých z najzaujímavejších zdravotných prínosov kávy, ktoré vás možno prekvapia.

Zlepšenie kognitívnych funkcií

Každý, kto si ráno dopraje šálku obľúbenej kávy vie, že kofeín môže viesť k okamžitému zlepšeniu pozornosti, koncentrácie a pamäte. Kofeín sa viaže na receptory v mozgu, ktoré ovplyvňujú uvoľňovanie neurotransmiterov ako je dopamín a norepinefrín, čo zlepšuje našu mentálnu ostrosť a reakčnú schopnosť. Pri vychutnávaní si svojej najlepšej kávy do automatického kávovaru sa však môžete tešiť aj na jej mnohé iné pozitívne účinky.

Ochrana pred neurodegeneratívnymi ochoreniami

Viaceré štúdie naznačujú, že pravidelná konzumácia kávy môže znížiť riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Dôvodom je vysoký obsah kofeínu a antioxidantov v káve, ktoré môžu chrániť mozog pred jeho poškodením a pomôcť mu udržať všetky dôležité funkcie na tej najlepšej úrovni aj vo vyššom veku.

Zníženie rizika depresie

Či už je to automatický kávovar, alebo používate na jeho prípravu kvalitné ručné mlynčeky na kávu, niektoré výskumy tiež ukazujú, že konzumáciou tohto nápoja sa môže znížiť  pravdepodobnosť výskytu depresie. Dôvodom je že kofeín môže stimulovať produkciu neurotransmiterov, ako je serotonín, známy aj ako hormón šťastia, čo má pozitívny vplyv na vašu náladu a emočnú stabilitu.

Podpora kardiovaskulárneho zdravia

Môže to znieť prekvapivo, ale umiernená konzumácia kávy môže prispieť k zdraviu srdca. Zistilo sa, že káva môže znížiť riziko vzniku ochorení srdca, ako je napríklad fibrilácia predsiení, srdečná arytmia a dokonca aj niektoré formy srdcových ochorení. Avšak, nadmerná a nekontrolovaná konzumácia kávy a kofeínu vám a najmä srdcu môže aj uškodiť, preto si treba nájsť svoju správnu mieru.

Zlepšenie fyzickej výkonnosti

Mnoho ľudí si dáva šálku obľúbenej kávy pred tréningom, čo nie je žiadna náhoda. Kofeín môže zvýšiť hladinu adrenalínu v krvi, čo pomáha pripraviť telo na fyzickú aktivitu. Okrem toho kofeín môže zvyšovať aj spaľovanie tukov a zlepšovať výdrž počas cvičenia.

Ako vidíte, káva, ten obľúbený a povzbudzujúci nápoj, môže mať viac zdravotných prínosov, než by sme si mysleli. Od zlepšenia mentálnych funkcií až po ochranu pred vážnymi ochoreniami, jedna šálka kávy denne môže byť cenným prínosom pre naše celkové zdravie a pohodu. Avšak, pamätajte na to, že ako pri akomkoľvek inom potravinovom výrobku, aj tu platí, že umiernenosť je zlatou strednou cestou. Užívajte si preto svoju obľúbenú kávu s rozumom a okrem chute potom môžete oceniť aj jej mnohé zdravotné benefity!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.