Skvelé tipy, ako prať a používať práčku tak, aby ste ušetrili

Zhasnutie svetla pri každom opustení miestnosti je samozrejmý a automatický proces, ktorým dokážeme veľmi dobre ušetriť. Veľmi veľkými „žrútmi“ elektrickej energie sú však aj iné domáce spotrebiče, ako napríklad práčky, pri ktorých používaní na úsporu energie často ani nepomyslíme. A to je chyba.

Preto vám nižšie uvádzame niekoľko tipov, ako znížiť náklady na elektrinu prostredníctvom ich optimalizovaného využitia alebo správneho výberu.

Ako šetriť energiu pri praní?

Práčky dnes patria medzi zariadenia, v ktorých efektívne využitie energie dosiahlo vysokú úroveň. Takmer všetky produkty na trhu sú preto ocenené najvyššími energetickými štítkami. Napriek tomu má používanie práčky stále značný potenciál úspor. Jeho využitie v čo najväčšej miere závisí od optimálneho využitia zariadenia a správneho výberu.

Ak tieto faktory podceníte, nielenže neušetríte, ale časom budete musieť premýšľať nad novými Electrolux náhradnými dielmi.

Veľkosť práčky musíte prispôsobiť počtu členov rodiny

V súčasnosti existujú práčky všetkých rôznych veľkostí. Kapacita môže byť 4,5 kilogramu, ale aj až 12. Hodnota sa vzťahuje na hmotnosť suchej bielizne. Spotrebu trochu kompenzuje takzvaná množstevná automatika, ktorou sú dnes vybavené mnohé prístroje a pri ktorej sa hmotnosť bielizne meria senzormi.

Práčku správne naplňte

Práčka by mala byť vždy optimálne naplnená, pretože najvyššiu účinnosť možno dosiahnuť len s plnou práčkou. Na druhej strane by nemala byť ani preplnená. Ako to zistíte? Jednoducho tak, že jedna ruka bude mať dostatok priestoru medzi hromadou bielizne a bubnom.

Voľba nižších teplôt

Práčky spotrebujú takmer 80 percent energie len na ohrev vody. Preto s optimalizovaným výberom teploty prania možno ušetriť obrovské množstvo energie. Čas horúceho prania sa skončil! Regulátor by ste mali nastaviť na 90 stupňov len vtedy, ak naozaj musíte prať extrémne špinavú bielizeň. Inak 60 stupňov väčšinou úplne postačuje. Na ničenie choroboplodných zárodkov postačí, ak bielizeň z času na čas vyperiete pri vyššej teplote. V prípade silného znečistenia má zmysel bielizeň vopred namočiť.

Bežne špinavá bielizeň sa dostatočne vyčistí aj pri 40 stupňoch. Tento efekt vyplýva z vlastností moderných tkanín, vysokej kvality pracích prostriedkov a mechanických vlastností samotného zariadenia.

Ak sa vplyvom silného vodného kameňa ohrev vody pokazí, nekupujte novú práčku, pretože možno stačí do zariadenia inštalovať len náhradné ohrievacie teleso Electrolux.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.