Úsporný štýl jazdy a vhodné pneumatiky vám ušetria tisíce

Nejazdite pomaly, ale plynule!

Medzi vodičmi sa traduje, že ekonomická jazda = pomalá jazda, zdržiavanie dopravy, vypínanie klimatizácie, kúrenia, motora pri jazde z kopca… Nebojte sa, je to len mýtus. Alfou a omegou úspory je plynulosť. Auto spotrebuje najviac paliva pri rozjazdoch a prudkom zrýchľovaní.

Sledujte okolie a predvídajte

Sledujte terén a aj to, čo sa okolo vás deje a využívajte to vo svoj prospech, ale s rozumom. Upchatie rušnej križovatky pre pár centov asi nebude to pravé orechové. Jazdite čo najviac bez „plynu“ a bez zbytočného zastavovania.

  • Pri jazde kopcovitým terénom využívajte zotrvačnosť. Z kopca to, v rámci povolenej rýchlosti, rozbehnite tak, aby ste nasledujúci kopec vybehli len s ľahkou nohou na plyne. Nevadí, že spomalíte, pri ďalšom zjazde to zas doženiete.
  • V meste, kde je to samá križovatka, musíte trochu predvídať. Ak vidíte na semafore červenú, zložte nohu z plynu a pomaly dôjdite. V ideálnom prípade ani nezastavíte.
  • Na diaľnici divoko nepredchádzajte. Ušetríte síce pár minút, ale bude vás to stáť na dlhšej trase aj niekoľko litrov paliva naviac. Jazdite plynule tak, aby ste si udržiavali rýchlosť, ale berte do úvahy stúpanie a klesanie vozovky.

Ušetrite za palivo výberom vhodných pneumatík

Úspora pohonných hmôt veľmi závisí aj od typu pneumatík. Najlacnejšie pneumatiky nie sú dlhodobo najekonomickejšou voľbou. Ak chcete šetriť, siahnite radšej po ekologických pneumatikách s nízkym valivým odporom. Šetria palivo a dlhšie vydržia.

Dojazdievanie zimných pneumatík vás vyjde draho

Dojazdievanie zimných pneumatík v lete zvyšuje náklady na pohonné hmoty. Zimné pneumatiky majú ideálne jazdné vlastnosti zhruba do 7 °C. Pri vyšších teplotách narastá trenie o vozovkou – valivý odpor a spolu s ním aj spotreba. Vymeňte zimné pneumatiky za letné a ušetríte.

Udržujte pneumatiku správne nahustenú

Udržujte tlak v pneumatikách podľa technickej špecifikácie vozidla. Pri podhustení pneumatík stúpa valivý odpor a spolu s ním aj spotreba. Novšie typy áut majú automatickú kontrolu tlaku – TPMS. U starších typov vozidiel je to na vás. Kontrolujte tlak v pneumatikách raz za 2 týždne a pred každou dlhšou cestou.

Užšie pneumatiky sú úspornejšie

Dôležitú úlohu v spotrebe paliva majú aj rozmery pneumatík. Pri každom vozidle máte na výber z niekoľkých šírok pneumatík. Širšie pneumatiky vyzerajú na aute lepšie, ale užšie modely šetria palivo. Čo je pre vás dôležitejšie?

Pre mnohých vodičov sa stane udržiavanie nízkych prevádzkových nákladov vozidla koníčkom. Pri šoférovaní sa plne sústredia na okolie a na vrnenie motora. Výber pneumatík je pre nich sviatok a nahustenie pneumatík kontrolujú so železnou pravidelnosťou. Pridáte sa k nim a dostanete sa na výrobcom deklarovanú spotrebu alebo snáď ešte nižšie?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.