Viete čo je exfoliácia?

Ľudská koža sa skladá z viacerých vrstiev. V spodných vrstvách sa vytvárajú kožné bunky, ktoré postupne prechádzajú na povrch. Hneď ako sa kožná bunka ocitne na povrchu pokožky začína starnúť. Po čase sa od kože odlúpi a nahradí ju ďalšia, novšia kožná bunka.

Odumreté kožné bunky

Udržať si čo najdlhší čas mladistvú pokožku nemusí byť ťažké. Keďže sa kožné bunky neustále obnovujú máme pomerne mladú pokožku neustále. Dôležitá je starostlivosť o pokožku. Čistenie pleti, používanie sér a masiek môže pokožke dodať živiny, ktoré jej chýbajú. Pokiaľ ale na jej povrchu zostávajú odumreté kožné bunky zmenu k lepšiemu tak rýchlo neuvidíte.

Odstrániť z povrchu pokožky odumreté bunky sa určite oplatí. Odumreté bunky vytvárajú na povrchu pokožky bariéru, ktorá bráni vstrebaniu aktívnych látok zo sér alebo krémov.

Exfoliácia

Odstraňovanie odumretých kožných buniek sa volá exfoliácia. Aj keď si pleť dôkladne vyčistíte odumretých kožných buniek ju nezbavíte. Čistiace gély, mydlá či toniká dokážu z pokožky odstrániť nečistoty, vyčistia póry a zbavia pokožku nadbytočného kožného mazu ale s odumretými kožnými bunkami si neporadia.

Micelárna voda na čistenie pleti dokáže odstrániť z pokožky aj odumreté bunky. Pri jej výbere sa zamerajte na vodu, ktorá má aspoň jemné exfoliačné vlastnosti.

Ďalší spôsob ako odstrániť odumreté bunky z povrchu kože je peeling. Existujú dva typy peelingov: mechanický a chemický. Mechanický peeling funguje na princípe jemných pevných zrniečok, ktoré „obrusujú“ pokožku a odstraňujú tak odumreté bunky. Pokiaľ vašej pleti neprospieva mechanický peeling môžete siahnuť po chemickom peelingu. Tento typ peelingu obsahuje prírodné kyseliny, ktoré rozpúšťajú väzby medzi odumretými bunkami a kožou. Odumreté bunky odpadnú ale môže to nejaký čas trvať.

Peelingy môžu pleť podráždiť. Okrem toho odstraňujú z jej povrchu aj ochrannú bariéru preto ich aplikujte na pleť len cca raz za týždeň. Ďalšie dni čistite pleť šetrnejšími prípravkami, ktoré obnovujú jej ochrannú bariéru a nenarúšajú jej rovnováhu. Vhodná je napríklad čistiaca voda Sensibio.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.