Aby si pracovná obuv zachovala svoje vlastnosti

Máte to šťastie, že pri práci nosíte kvalitnú pracovnú obuv? V tom prípade nezabúdajte, že vám bude slúžiť iba dovtedy, kým sa o ňu budete správne starať.

Ako čistiť pracovnú obuv

V interiéri sa naša obuv dokáže ušpiniť rovnako ako v exteriéri, preto je dobré postarať sa o ňu podobne ako o pracovné oblečenie. To však neznamená, že topánky hodíme do práčky! Podľa intenzity znečistenia by sme si mali vytvoriť zvyk pracovnú obuv čistiť denne alebo aspoň v takých intervaloch, ako si striedame pracovné odevy. Špinavá obuv veru ešte nikdy nikomu nepristala. Veď je neprehliadnuteľná rovnako ako oblečenie. Keď sa počas pracovného dňa znečistí, našou úlohou je postarať sa o to, aby na druhý deň vyzerala opäť ako nová. Rozhodne si to zaslúži, veď chôdza v nej je pohodlná a práca bezpečná. Odolné materiály sa starajú o to, aby našej pokožke nehrozilo nebezpečenstvo pri strete s chemikáliami, a špeciálne spevnené špičky nás chránia pred bolestivým zakopnutím či v prípade, že nám niečo ťažké padne na nohu. A hoci pracovná obuv odolá väčšine látok, ako sú oleje, benzín a pod., určite nie je stavaná na prítomnosť nečistôt.

Predĺžte životnosť pracovnej obuvi

Aj vaša pracovná obuv môže aj po pár mesiacoch vyzerať ako nová, ak sa budete o ňu vzorne starať. Pri jej čistení nezabúdajte ani na podrážky alebo jej vnútro. Vložky možno z topánok vybrať a vyprať, vnútro topánok po pracovnom dni môžete nasprejovať dezinfekčným sprejom, ktorý ich zbaví plesní a zápachu. Inou možnosťou je nechať pracovnú obuv po celodennom nosení vyvetrať, vložky sa, samozrejme, vyberú, aby preschlo celé vnútro topánok.

Starostlivosť o obuv sa líši v závislosti od jej materiálového prevedenia. Aby ste predišli znehodnoteniu obuvi, používajte iba vhodné prípravky na jej ošetrenie. Syntetické materiály sa čistia jednoducho pomocou navlhčenej handričky, no v prípade kože je potrebné použiť aj jemnú navlhčenú kefu a následne prípravok na kožu. Ak pracujete vo vlhkom prostredí, pravidelne svoju pracovnú obuv ošetrujte impregnačným sprejom.

Topánky je vhodné uskladňovať tak, že do nich vsuniete napínacie lišty, ktoré sa postarajú o ich dokonalý tvar. Keď sa stane, že sa vám obuv premočí, nesušte ju priamo pri zdroji tepla. Všetko, čo sa dá na pracovnej obuvi časom vymeniť (podrážka, šnúrky, vložky), nestojí toľko, ako by vás vyšli nové pracovné topánky, preto niekedy nezaškodí menšia „plastika“, nik si to nevšimne a vy sa budete tešiť z krásnych a pohodlných topánok.

Ak sa rozhodnete, že už topánky nechcete ďalej používať, určite ich nevyhadzujte, ale ich očistite a vložte do kontajneru Humana, aby ich mohli získať tí najchudobnejší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.