Ako parkovať v Bratislave zadarmo a bez starostí?

Žijete v Bratislave a trápi vás, že čoraz väčšiu časť mesta pokrývajú tzv. PAAS zóny s regulovaným parkovaním, v ktorých musíte za každú hodinu státia platiť určitý poplatok? Poradíme vám, ako môžete parkovať zadarmo, resp. za výrazne nižšie ceny. A pritom sa nestresovať, či nájdete voľné parkovacie miesto.

Využívajte parkoviská v obchodných centrách

Najjednoduchší spôsob, ako parkovať aj v centre Bratislavy úplne zadarmo, je využívať bezplatné parkovanie v známych nákupných centrách. Väčšina z nich ponúka parkovanie na 3 hodiny zadarmo. V niektorých získate dokonca hodinu parkovania zadarmo grátis, ak si vytvoríte účet na ich online portáli.

Keď si dobre zorganizujete vaše nákupy a vybavovanie vecí v centre mesta, vo väčšine prípadov vám 3 hodiny zadarmo budú úplne postačovať. Za parkovanie tak nezaplatíte ani cent. Výhodou je, že parkoviská v nákupných centrách sú veľké, takže sa nemusíte obávať, že nenájdete voľné miesto. A k tomu ešte získate malý bonus – vaše auto bude pod strechou a v teple.

Kedy sa parkovacie domy neoplatia?

Pokiaľ plánujete nechať auto zaparkované v centre mesta celý deň, dobre si spočítajte, či sa vám oplatí nechať ho v parkovacom dome nákupného centra. Síce získate 3 hodiny zadarmo, no za každú ďalšiu hodinu sa obvykle platia 2 alebo 3 eurá. To je zvyčajne viac ako v zóne regulovaného parkovania priamo na ulici.

Oboznámte sa s parkovacími zónami

V mnohých častiach Bratislavy stále nájdete ulice, na ktorých parkovanie nie je spoplatnené. Prezrite si aktuálnu mapu regulovaného parkovania PAAS a zistite, kde všade sa dá parkovať zadarmo. Možno zistíte, že v blízkosti ulice, na ktorej často stávate, sa nachádza zóna s bezplatným parkovaním.

Parkujte na záchytných parkoviskách

Ak vám nevadí, že do centra mesta prídete električkou, autobusom, prípadne na elektrickej kolobežke, ideálnym riešením je parkovať na záchytných parkoviskách. V Bratislave ich nájdete hneď niekoľko, pričom ich poloha je strategicky navrhnutá tak, aby ste sa z nich rýchlo a jednoducho dostali prostredníctvom MHD do centra mesta.

Parkovanie na záchytných parkoviskách je väčšinou zadarmo. Niektoré sú platené, ale zaplatíte na nich menej ako za parkovanie v centre mesta.

Vybavte si trvalý pobyt v Bratislave

Parkovacia politika PAAS je nastavená tak, že keď máte rezidenčnú kartičku, môžete autom parkovať na ulici bez platenia štandardnej hodinovej sadzby. Využiť potom viete aj niekoľko hodín státia zadarmo pre návštevy. Rezidenčná parkovacia kartička sa však vydáva na konkrétne auto, pričom platí, že jeho držiteľ musí mať trvalý pobyt v Bratislave.

Prihlásenie vozidla na blízkeho

Ak bývate v prenájme a majiteľ nehnuteľnosti vám nepovolí, aby ste si v nej zaregistrovali trvalý pobyt, viete auto prehlásiť na vášho kamaráta alebo rodinného príslušníka, ktorý má pobyt v blízkosti vášho bydliska. Následne budete môcť na neho získať rezidenčnú parkovaciu kartičku a môžete stáť rovno pri svojej bytovke bez platenia za parkovanie.

Ak sa vám nechce čakať v Klientskom centre, vybavte si splnomocnenie na prepis auta a využite služby firmy alebo človeka, ktorý za poplatok vyrieši prepis na iného držiteľa za vás.

Prenajmite si parkovacie miesto alebo garáž

Ak nemáte v Bratislave trvalý pobyt ani známeho, na ktorého by ste mohli prepísať svoje vozidlo, výhodným riešením môže byť prenájom parkovacieho miesta alebo garáže. Pokiaľ sa vám podarí nájsť vhodné miesto, parkovanie vás bude mesačne stáť menej ako keby ste nechávali auto v platených zónach na ulici.

Nehovoriac o tom, že keď prídete domov z práce alebo výletu, máte istotu, že vás bude čakať voľné parkovacie miesto a nestrávite niekoľko minút hľadaním voľnej plochy na zaparkovanie auta.

Praktický tip: Ak máte dostatok voľných finančných prostriedkov, parkovacie miesto alebo garáž si neprenajímajte, ale kúpte. Ceny parkovacích státí v Bratislave medziročne narastajú. Keď budete v budúcnosti potrebovať parkovacie miesto predať, pravdepodobne na ňom ešte aj niečo zarobíte.

Parkovanie v garážových domoch

Samostatné garáže alebo parkovacie miesta sú v niektorých častiach Bratislavy pomerne drahé. Preto zvážte aj prenájom miesta vo väčšom garážovom dome, ktorý môže byť cenovo dostupnejší.

Mnohé modernejšie bytovky majú vlastnú podzemnú garáž určenú pre majiteľov bytov. Aj v takýchto parkovacích domoch sa dajú niekedy zohnať miesta za veľmi výhodné ceny.