Ako na cvičenie na stepperi v pohodlí domova?

Steppery sú šikovné pomôcky simulujúce šliapanie do schodov a populárne sú najmä u žien. Chôdzou po schodoch totiž dokážete spáliť viac kalórií ako napríklad pri behu, preto sa hodia na posilnenie kondície a vyformovanie predovšetkým spodnej časti tela. Ak uvažujete, že si stepper zaobstaráte domov, tieto rady vám uľahčia výber a postarajú sa o efektívny tréning napríklad v obývačke.

Čo získate tréningom na stepperi?

Ako každá fyzická aktivita, aj cvičenie na stepperi má mnoho zdravotných benefitov. Predovšetkým vám pomôže zlepšiť fyzickú kondíciu, posilní najmä spodné partie – zadok, stehná, lýtka, boky, ale tiež pozitívne vplýva na krvný obeh, tlak, zvyšuje kapacitu pľúc. Pri správnej technike cvičenia efektívne spálite prebytočné kilogramy, budete sa cítiť sebavedomejšie, odbúrate stres a postaráte sa o kvalitnejší spánok.

Výber ideálneho steppera

V prvom rade si treba vybrať vhodný model, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim očakávaniam a potrebám. Práve preto sa treba zamerať na dôležité parametre, ktoré by vás mali pri nákupe nasmerovať. Zamyslite sa, aké ciele chcete so stepperom dosiahnuť: ak máte v pláne trénovať len občas kvôli udržiavaniu kondície, postačí vám mini stepper alebo základný model s držadlami, ak máte vyššie ambície, zvoľte si skôr stojanový stepper alebo twist stepper, na ktorom precvičíte viac sval

Medzi podstatné parametre, ktoré treba zvážiť, je aj to, koľko máte doma miesta a aký je váš rozpočet. Dôležité je aj to, kto bude stepper využívať, aby ste vybrali prístroj s nosnosťou s dostatočnou rezervou podľa hmotnosti najťažšieho člena domácnosti. Ak bude stepper využívať viac osôb, je praktické, ak máte možnosť nastaviť si individuálne profily každého používateľa.

Ak chcete, aby vám stepper slúžil čo najdlhšie, vyberajte si odolný a stabilný model vyrobený z kvalitných materiálov, ideálne s možnosťou regulovať nerovnosti povrchu. Plánujete stepper často premiestňovať? Praktické kolieska vám uľahčia prepravu, najmä pri ťažších zariadeniach ich určite oceníte.

Ďalej sa zamyslite nad tým, či vám stačí základný model s jednoduchým displejom, alebo vám bude vyhovovať skôr pokročilejší stepper s funkciami ako meranie tepovej frekvencie, spálených kalórií, vzdialenosť, rýchlosť, dĺžku cvičenia a ďalšie.

Na hop-sport.sk nájdete steppery za výborné ceny, na ktorých si môžete v domácich podmienkach dopriať kvalitný tréning.

Ako správne cvičiť na stepperi?

Aby boli vaše domáce tréningy na stepperi čo najefektívnejšie, mali by ste zvládnuť správnu techniku cvičenia. Na stepper sa vždy postavte tak, aby ste mali obe nohy vždy pevne zafixované. Stojte vzpriamene, rukami pri tréningoch pohybujte rovnako ako pri behaní. Ak nepoužijete madlá, váš tréning bude intenzívnejší. Dbajte na to, aby ste sa nepredkláňali a zapájajte svaly dolnej časti tela rovnomerným tlakom.

Ešte pred samotným cvičením sa však dobre rozcvičte a doprajte telu strečing. Stačí mu venovať pár minút a rozhýbať sa, a rovnako sa strečingu venovať aj po docvičení na stepperi.

Ako by mal vyzerať domáci tréning?

Po úvodnej rozcvičke začnite nižším tempom, postupne si pridávajte záťaž podľa toho, aký je cieľ vášho cvičenia. Ak plánujete na stepperi chudnúť, mali by ste si sledovať svoju tepovú frekvenciu a držať ju v hodnotách približne 55 – 70 percent vašej maximálnej tepovej frekvencie. Trénovať sa odporúča trikrát – päťkrát týždenne po dobu polhodinu až hodinu. Ak ešte len začínate, postačí vám polhodinový tréning dvakrát týždenne, nižší odpor šliapania a vyššia frekvencia krokov.

Intenzívnejší tréning si zabezpečíte nezapájaním madiel, pretože vtedy sa do činnosti zapájajú aj ďalšie svaly. Pri tvarovaní postavy sa zamerajte hlavne na silové šliapanie, nastavte si menšiu frekvenciu krokov.

Vždy sa držte pravidla, že si radšej v začiatkoch doprajete kratší a menej náročný tréning, ale s dôrazom na správne prevedenie, ako by ste sa mali uhnať zbytočne náročným tréningom, po ktorom vás ešte dlho bude bolieť celé telo a stratíte motiváciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.