Ako na jednoduché bielenie zubov v domácom prostredí
Krásny biely chrup, aký majú filmové hviezdy, nie je tým, čím sa môže pochváliť väčšina z nás. Niet preto divu, že hľadáme spôsoby, ako ho získať. Nie každý z nich je rovnako účinný a tiež zdravý pre zuby. Ako si teda vybrať?
Domáce bielenie zubov
Receptov na domáce bielenie zubov nájdete na internete neúrekom. Obsahujú rôzne látky, ktoré si bežne môžete zakúpiť. Napríklad sódu bikarbónu, čierne uhlie alebo soľ. Tieto látky bielia zuby mechanickým spôsobom. Okrem efektu vybielenia, ktorý je v porovnaní s ostatnými spôsobmi menej výrazný, môžu priniesť aj poškodenie zubnej skloviny. To sa opakovaným používaním týchto surovín prehlbuje a zuby strácajú na pevnosti.
Na bielenie zubov v domácich podmienkach môžete použiť aj bieliace pásiky. Pozor však na výber konkrétneho produktu. Výrobok, ktorý nepoškodí zubnú sklovinu, iste nekúpite u predajcu, ktorý sa orientuje na lacné napodobeniny známych produktov. Vyberajte preto o obchodníka overeného zákazníkmi. Pred tým, ako si produkt vložíte do nákupného košíka, skontrolujete tiež jeho zloženie. Bieliace pásiky s vysokým obsahom peroxidu vaše zuby síce vybielia, ale za cenu poškodenia skloviny. Vhodné sú bieliace pásiky, ktoré obsahujú zložky, aké používajú pri bielení aj zubári. Vyberajte tiež podľa citlivosti vašich zubov. Pri aplikácii dodržiavajte pokyny na používanie a neprekračujte odporúčanú dobu pôsobenia.
Bielenie zubov ambulantne
Ak sa rozhodnete, že si necháte zuby vybieliť odborníkom, čaká na vás niekoľko sedení v dĺžke do 20 minút. Aj v ambulancii sa na bielenie používajú viaceré spôsoby. Prvým je mechanická metóda, tzv. pieskovanie, ktorú vykonáva zubný hygienik. Môžete sa rozhodnúť tiež pre chemické bielenie. V kombinácii s urýchlením oxidačnej reakcie pomocou LED a plazmových lámp, prebieha celá procedúra oveľa rýchlejšie ako pri domácom bielení.