Ako sa postarať o auto, aby sa čo najefektívnejšie vyrovnalo s poklesom teploty

Zima je tu a spolu s ňou prichádza aj úplne nový súbor faktorov a problémov, ktoré ovplyvnia vaše auto. Nielen naše telo, ale aj jednotlivé časti vozidla sú na chladné počasie citlivé, čo sa môže prejaviť v jeho výkone.

Aby vás ale vozidlo neprekvapilo takýmto citlivým senzorom vo chvíli, keď to najmenej potrebujete, máme pre vás nielen kvalitné náhradné diely Škoda, ale aj zoznam trikov, ako pripraviť auto na to, aby sa čo najefektívnejšie vyrovnalo s poklesom teploty.

Prípravná prehliadka

Toto je možno najjednoduchší a najzákladnejší tip v našom zozname tipov na zimnú starostlivosť o auto. Vždy sa odporúča, aby ste pred zmenou ročného obdobia odviezli auto na „zdravotnú“ prehliadku do autorizovaného servisu. Aj keď tento tip nie je špecifický pre chladné počasie, môže to byť skutočne prospešné pre miesta s tuhými zimami.

Autá sú v extrémnych poveternostných podmienkach náchylnejšie na poruchy. Preto vykonanie základnej kontroly, aby sa zabezpečilo, že základné časti fungujú normálne, môže pomôcť predísť neskorším možným nehodám a včasnej kúpe nových náhradných dielov na auto.

Zahrievanie auta

Od najjednoduchšieho tipu sa dostávame k pravdepodobne najdôležitejšiemu bodu v našom zozname tipov na zimnú starostlivosť o auto. Počas zimy je nevyhnutné, aby ste svoje vozidlo zahriali skôr, ako sa pustíte do pohybu. Mnohé články naznačujú, že nutnosť zahriatia auta pred presunom je mýtus. Aj keď je pravda, že mechanické komponenty vo vnútri sa do značnej miery vyvinuli a nie sú náchylné na problémy, ktorými trpeli staršie autá. Zahriatie auta pred presunom je však stále odporúčaným rituálom.

Vo všeobecnosti zahriatie auta zabezpečí, že motorový olej prítomný vo vnútri pokryje každý kút a roh motora. Len čo sa teda začnete pohybovať, vnútro motora je dôkladne premazané. Tým sa znižuje úroveň jeho opotrebovania. 

V zime má motorový olej tendenciu hustnúť. Takže to bude trvať dlhšie, kým bude voľne prúdiť do rôznych častí motora. V tejto situácii je vždy najlepšie nechať auto bežať na voľnobeh a zahriať sa 3-5 minút pred pohybom. Toto je veľmi efektívny tip na jazdu v zime, vďaka ktorému bude vaše auto v tejto sezóne fungovať na optimálnej úrovni.

Zdravie batérie

Letné horúčavy sú najväčším nepriateľom vašej autobatérie a je to overený fakt. Hoci zimné mesiace nespôsobujú poškodenie batérie v dôsledku teploty, jej účinky sa prejavujú iným spôsobom. Ak je nabitie vašej autobatérie nízke alebo takmer vybité, batéria má veľkú šancu, že sa počas zimy vybije.

Vnútri batérie je prítomná destilovaná voda, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri chemickej reakcii, ktorá prebieha pri používaní batérie. Ak táto destilovaná voda počas reakcie zamrzne, môže spôsobiť trvalé nenahraditeľné poškodenie buniek. Primárne znaky poškodenia batérie sú nesprávne fungovanie elektrických systémov. Problémy so štartovaním, slabé/blikajúce svetlá, nefunkčnosť svetiel v kabíne alebo audiosystémov sú hlavnými príznakmi problémov s batériou. Tieto problémy však možno pripísať aj uvoľneným svorkám alebo spojom.

Tlak v pneumatikách

Jedným z najdôležitejších ukazovateľov, o ktoré sa treba pri našich tipoch pre autá v chladnom počasí starať, sa týka tlaku v pneumatikách. Vzduch funguje vo veľmi jednoduchom fyzikálnom mechanizme, ktorý platí univerzálne. Keď sa zahreje, roztiahne sa a keď sa ochladí, stiahne sa.

Vo vnútri vašej pneumatiky sa tieto účinky prejavujú z hľadiska tlaku v pneumatikách. Počas horúcich mesiacov sa tlak v pneumatikách vo vašom aute zvyšuje a počas chladnejších mesiacov tlak v pneumatikách klesá.

Preto sa odporúča, aby ste kontrolovali tlak v pneumatikách častejšie ako zvyčajne. Jazda s nízkym tlakom v pneumatikách má veľký vplyv na vašu jazdu. Preto vždy jazdite so správnym špecifikovaným tlakom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.