Ako vybrať prilbu na motorku

Prilba na motorku patrí k základnej výbave každého motorkára. Ak patríte k začiatočníkom, určite vám preto padne vhod dobrá rada, ako vybrať jej kvalitný a najmä bezpečný mode. Sú pre vás lepšie odklápacie prilby Shark, integrálne či otvorené prilby?

Aký typ prilby vybrať?

Typ prilby, ktorý je pre vás vhodný závisí od toho, či máte crossovú motorku, alebo jazdíte po ceste. V prípade, že jazdíte off road nie je o čom uvažovať – potrebujete crossovú prilbu. Do menej náročného terénu ako sú napríklad poľné cesty je dobrá aj enduroprilba, ktorá je viacúčelová. Ak sa vozíte len po bežných cestách, vybrať môžete odklápacie prilby Shark, integrálne prilby, otvorené prilby alebo už spomínané enduro.

Otvorené prilby

Otvorené moto prilby nepatria k tým úplne najbezpečnejším, pretože nechránia bradu. Pri páde si tak môžete spôsobiť horšie zranenie ako s iným typom prilby. Tiež nebudete mať chránenú tvár pred nepriazňou počasia. Otvorená prilba môže mať kryt, ktorý vás bude chrániť pred vetrom, ale môže byť aj bez neho. V takom prípade musíte mať okuliare. Otvorená prilba je konštruovaná pre rýchlosti do 130 km/h. Odporúča sa najmä pre jazdu na skútri a pod.

Integrálne prilby

Integrálne prilby, najmä tie športové, vám poskytnú maximálnu bezpečnosť. Navyše je veľmi pohodlná. Prilba má celistvú konštrukciu a okrem vysokej bezpečnosti má aj veľmi dobrú aerodynamiku. Predná časť prilby sa nedá odklápať.

Odklápacie prilby

Výklopné prilby sú dobrý kompromis medzi otvorenou a integrálnou prilbou. Sú bezpečné, pohodlné a prednú časť je možné odklopiť. Pri nižších rýchlostiach alebo pri zastavení si môžete prednú časť vyklopiť, aby vám v prilbe nebolo horúco. Tiež si prilbu nemusíte skladať ak sa chcete napiť alebo s niekým komunikovať. Túto možnosť s integrálnou prilbou nemáte.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.