Ako zmeniť správcu bytového domu?

Správa bytových domov je zodpovedná úloha, ktorú vykonáva spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo správca. Pokiaľ ale nie ste s vaším správcom spokojný, je možná zmena správcu bytového domu. Poradíme vám, ako ho odvolať a zvoliť nového.

Odvolanie správcu bytového domu

Správa bytových domov je služba, ktorú dnes poskytuje mnoho spoločností. Môžete tak natrafiť na seriózneho, ale aj na menej spoľahlivého správcu domu. Ak s ním nie ste spokojný, môžete ho odvolať. Odvolanie nie je úplne jednoduchá záležitosť. Správca môže byť odvolaný na schôdzi majiteľov bytov, ktorú musí zvolať samotný odvolávaný správca. Pokiaľ by tak neurobil, môžu ju zvolať aj majitelia bytov. Potrebujú na to ale podpis minimálne 25 % všetkých majiteľov bytov.

Správca môže byť odvolaný, ak s tým súhlasí nadpolovičná väčšina všetkých majiteľov bytov. Pokiaľ sa majiteľ nemôže zúčastniť osobne, môže niekoho splnomocniť. Na schôdzi nezabudnite na zápisnicu, prezenčnú listinu, overovateľov a zapisovateľov. Počítajte s tým, že schôdza týkajúca sa odvolávania správcu môže so sebou priniesť plamenné diskusie, pretože nie každý majiteľ musí mať rovnaký názor. Schôdzu sa snažte zvolať na taký termín, aby sa jej mohlo zúčastniť čo najviac majiteľov.

Nový správca bytového domu

Výmena správcu bytového domu zahŕňa okrem odvolania aj výber nového správcu. Tento výber treba dôkladne zvážiť, aby sa situácia s odvolávaním v krátkom čase neopakovala. V prvom rade by ste mali zvoliť komisiu, ktorá bude poverená výberovým konaním. Nasledovať by mali pohovory so správcovskými spoločnosťami, obhliadka bytového domu a cenové ponuky. Komisia vyberie najlepších kandidátov, ktorí sa potom zúčastnia schôdze majiteľov bytov, na ktorej by mal byť zvolený nový správca.  Aj v tomto prípade musí byť správca zvolený nadpolovičnou väčšinou všetkých majiteľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.