Boli sme v divadle Aréna na predstavení Absolvent

Koniec februára sme si spríjemnili návštevou Divadlo Aréna na vystúpení divadelnej hry Absolvent. Príbeh mladého Benjamina, ktorý skončil školu a má sa rozhodovať čo ďalej štartuje v jeho izbe v potápačskom obleku. Rodičia ho volajú dole, nech sa predstaví hosťom, ale mrzutý a sklamaný zo života odmieta. Na scéne sa objavuje pani Robinsonová, staršia rodinná priateľka, ktorá vzbudí pocit, že by rada mladého Benjamina zviedla, ale zároveň to zaujímavom spôsobom popiera. Benjamín sa rozhodne odísť z domu a rodičia sa s rôznymi názormi na jeho odchod s ním lúčia. Po niekoľkých dnoch, počas ktorých zažil naozaj búrlivé zážitky sa vracia domov a keďže stihol nabrať skúsenosti, kontaktuje pani Robinsonovú, aby využil jej „ponuku“ zo dňa osláv… Tak nejak začína a prebieha príbeh, ktorý je však o mnoho viac bohatší.

Predstavenie príjemne prekvapilo, aj zaskočilo. Obsadenie sedelo na dané úlohy, pri predstavení dlhom necelé tri hodiny bolo priam neuveriteľné, koľko dialógov textu sa herci naučili. Bez jediného zaseknutia, bez akéhokoľvek problému alebo brebtania.
Zaskočilo najmä preto, že návštevník nedostal upozornenie na fakt, že sa bude počas predstavenia fajčiť. Padlo možno 11 cigariet, ktoré tvorili scénu a pre tých, čo boli v blízkosti pódia to nemuselo byť práve najvhodnejšie strávenie, najmä ak ide o astmatika. Podanie celého príbehu a scény boli riešené jednoducho, s využitím pripravenej scény tvoriacej výsuvné drevené diely predstavujúce posteľ, stôl, pult a podobne. Zaujímavo riešená scéna bola raz aktívna na ľavo, inokedy na pravo, prípadne v priamom jej strede.

Absolvent je hrou podľa románu Charlesa Webba a filmového scenára Caldera Willinghama a Bucka Henryho so zvláštnym dovolením StudioCanal. Nižšie si môžete pozrieť upútavku na predstavenie z minulého roka.

obsadenie: Jana Oľhová, Juraj Ďuriš, Milan Antol, Gabriela Marcinková / Juliana Oľhová, František Kovár, Oľga Belešová, Gabriela Csinová, Jozef Bujdák
réžia: Soňa Ferancová
dramaturgia: Kristína Cibulková
výber hudby: Soňa Ferancová (skrátka predely s Depeche Mode)
scéna a kostýmy: Eva Rácová
masky: Juraj Steiner
svetelný dizajn: Robert Polák

Premiéra bola takmer pred rokom, no zavítali sme až teraz. Predstavenie sa oplatí vidieť, hoci neskôr.
zdroj mien: http://www.divadloarena.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.