Grasalkovičov palác

Grasalkovičov palác alebo tiež nazývaný Prezidentský palác je rokoková budova, ktorá sa nachádza na Hodžovom námestí v Bratislave. Nazýva sa tiež Prezidentským palácom, pretože od roku 1996 v nej sídli prezident Slovenskej republiky (aktuálne Zuzana Čaputová). 

Grasalkovičov palác dal postaviť v roku 1760 advokát Anton Grasalkovič.  

Prvý prezident v Grasalkovičovom paláci

Prvým prezidentom, ktorý sídlil v Grasalkovičovom paláci bol Michal Kováč, ktorý symbolicky prevzal kľúče od paláca 30.9.1996.

V Grasalkovičovom paláci sa nachádza aj samostatne stojaca kaplnka svätej Barbory.

Grasalkovičova záhrada (prezidentská záhrada)

Ku Grasalkovičovmu paláci patrí neodmysliteľne aj Grasalkovičova záhrada upravená vo francúzskom štýle, ktorú ľudia nazývajú ako prezidentskú záhradu. 

V Grasalkovičovej záhrade sa nachádzal aj pomník Johanna Nepomuka Hummela, ktorý bol významým bratislavským rodákom a skladateľom. V roku 2002 umiestnili jeho pomník na svoje pôvodné miesto pred Nemecké veľvyslanectvo na Hviezdoslavovo námestie.

Deň otvorených dverí v Grasalkovičovom paláci

Každý rok sa koná deň otvorených dverí v Grasalkovičovom paláci na výročie inaugurácie 15. Júna. Návštevníci si tak môžu pozrieť sídlo prezidenta Slovenske republiky.

Adresa:

Grasalkovičov palác
Hodžovo námestie 2978/1, 811 06 Bratislava

Telefón: +421 2/578 881 55

Email: informacie@prezident.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.