Most SNP v Bratislave

Most SNP (často nazývaný aj Nový Most) je najväčší most v Bratislave. Jedná sa o jednopylónový, oceľový zavesený most vejárového dizajnu, ktorý prepája Staré Mesto a Petržalku ponad Dunaj v Bratislave. Je to jediný most v Bratislave, ktorý nemá žiaden pilier v Dunaji. 

V roku 2001 bol Most SNP vyhlásený za stavbu storočia na Slovensku v kategórií mostné stavby a od roku 2018 je most národnou kultúrnou pamiatkou-

História Mosta SNP

Most SNP v Bratislave bol finálne postavený v roku 1972 (po 5 rokoch stavby) podľa projektu inžniera Arpáda Tesára a Jozefa Zvaru. Architektmi Mosta SNP boli Jozef Lacko, Ladislav Kušnír a Ivan Slameň. 

Most je 431,8 m dlhý a 21 m široký. Celková váha oceľovej konštrukcie vrátane pylónu je 7537 ton.

Na moste sú dve dvojprúdové vozovky pre autá, pod nimi je z každej strany mosta chodník pre peších a cyklistov.

K tomu, aby mohol Most SNP vzniknúť bolo potrebné urobiť určité zmeny na brehu okolo Bratislavského hradu. K veľkej nevôli väčšiny Bratislavčanov museli zbúrať časť podhradia a starú židovskú štvrť, kde sa neskôr vybudovala cesta vedúca k mostu a rozdelila tým Staré Mesto.

Asi najlepšie to charakterizuje táto fotka:

Most SNP história

Ako hlavný dôvod uvádzali podporu rozvoja vtedajšej novej bratislavskej mestskej časti – Petržalky

Málokto vie, že táto Most SNP má aj svoju kópiu, ktorú sa rozhodli postaviť v lotyšskej Rige. Tam nesie názov Gorkého.

Vyhliadka z Mosta SNP

Vyhliadková veža UFO je ikonickou stavbou a zároveň symbolom Bratislavy. Ufo v Bratislave získalo ocenenie = patrí do The World Federation of Great Towers (WFGT), ktoré zahŕňa tie najznámejšie stavby sveta. Ročne UFO navštívia tisíce návštevníkov (predovšetkým zo zahraničia). Panorámu hlavného mesta z výhliadky máte ako na dlani.

UFO reštaurácia Most SNP

Na vrchole pylónu vo výške 80 metrov sa nachádza reštaurácia UFO. Naskytne sa vám z nej krásny výhľad na Bratislavský hrad, Parlament, Dóm Sv. Martina a taktiež dovidíte aj na veterné mlyny v Rakúsku. Ten výhľad jednoducho musíte vidieť na vlastné oči.

Zážitková kuchyňa je podmanivým spojením stredomorských a ázijských kulinárskych techník. Patrí k nim aj lokálne 7 chodové degustačné menu, ktoré je možné spojiť s degustáciou vína.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.