Na vianočných trhoch priveľa bezdomovcov a koledníkov

Predstavte si, stojíte si v stánku s klobáskou a vareným vínkom, na toľko krát už spomínaných vianočných trhoch na Hlavnom námestí a pred vami si zapáli matka s malým synom. Fajčí a snaží sa odfukovať dym mimo, ale ten sa vracia a zasmradí nie len nás, ale pán na ktorého dym šiel najviac sa šomrajúc presťahoval inam. No zostali sme tam postávať, keďže nebolo miesta, vychutnávali sme si dobroty spolu s tým nevítaným nechutným smradom od vedľa a všimli si tiež zaujímavosť.
Vedľa v košoch sa občas nachádza niečo nedojedené a to vedia viacerí bezdomovci. Ak stojíte pri koši, jasné že vidíte, koľkí prídu a prehrabujú sa v smetiach. Pred chvíľou ste tam hodili tácku s nedojedenou zmäknutou kukuricou a on si to vyberie zabalí do sáčku a odíde. Zvláštny pocit. Po chvíľke ho vystrieda ďalší bezdomovec s podivnou hrkálkou a veľmi zlým chrupom. Hrkálkou trasie a spieva, zároveň sa pýta, či môže zavinšovať pre nejaké centy. Ľudia sa chytali už vedľa, prešiel k nám, ale neuspel. Skôr vystrašil, ako zavinšoval. Vedľa u pani fajčiarky našiel pochopenie, sledoval som, či nenechá cigaretu podržať synčekovi. Nie, udržala ju v jednej ruke. V tom čase už smetný kôš prehľadával ďalší bezdomovec s ruksakom vyzerajúcim ako môj, ktorý som nedávno vyhodil. Opäť zvláštny pocit (ale len skoro zvláštny). Je ich tu celkom dosť. Separovaný odpad tu neexistuje a tak zvyšky jedál môžu byť poliate vínom, nedopitým čajom, či zasypané popolom z cigariet. Keď niekomu viac oči jedia ako žalúdok, potom spraví hostinu práve bezdomovcom tak, ako v tomto prípade v priebehu len 20 minút bolo možné vidieť v celkom 6 prípadoch prehrabávania košov 4 rôznymi ľuďmi.
Za zamyslenie ale stojí, či by nebolo vhodné papier a plastový odpad separovať s iným odpadom… respektíve, či by vôbec ľudia rešpektovali oddelené koše a vôbec niekto by to zariadil. Dnes ale všetko stojí peniaze, ako sa dozvedáme z rôznych odôvodnení.

Aktualizácia 26.dec. 2010:
Po dlhšej dobe sa nám podarilo získať fotografiu onej pani s cigaretou, ktorú vyhotovil kamarát PP práve pre bratislava-mesto.eu, žiaľ fotografie bezdomovcov sú priveľmi smutné na to, aby sa tu objavili. Ďakujeme za pochopenie.

Fajčiarka Vianočné trhy