Najlepšia prevencia ochrany a bezpečnosti v bytovom dome? Povinnosti správy

Napriek tomu, že je bývanie v rodinnom dome a na vidieku o súkromí bližšom kontakte s prírodou, aj bývanie v meste má svoje nepopierateľné výhody. Obrovská sieť obchodov, dostupná infraštruktúra zdravotnej starostlivosti, kultúry, školstva a zábavy. Nedostatkom mestského komfortu je, že si musíte zvyknúť na bývanie v bytovom dome, ktoré vás naučí nielen tolerancii.

Aj z týchto dôvodov musí mať každá nehnuteľnosť svojho správcu. V rodinnom dome je to majiteľ nehnuteľnosti. V bytovom zastupuje väčší počet vlastníkov jeden dôveryhodný a skúsený správca alebo správa bytových domov so svojimi povinnosťami.

A práve dodržiavanie povinností spoľahlivej správy budov je základom bezproblémovej bezpečnosti a ochrany bývania v bytovom dome. Poďte spolu s nami zistiť, ktorých povinností sa to celé týka.

Aké sú povinnosti dobrej správy bytov?

Úlohy každej dobrej správy bytov v Bratislave samozrejme závisia od toho, o akú správu nehnuteľností ide. Presne stanovený zoznam úloh správy nie je, väčšinou sa ale tieto veci riešia v zmluve. Úlohy, ktoré je potrebné realizovať a dohliadať na ich plnenie, by ste si teda mali zmluvne dohodnúť medzi správou a vlastníkmi.

Vo všeobecnosti sa tieto povinnosti delia na 3 oblasti:

Technická správa majetku

Technické úlohy správy majetku patria medzi klasické úlohy. V prvom rade ide o pravidelnú kontrolu stavu budovy s ohľadom na opatrenia údržby, opravy alebo modernizačné opatrenia. Medzi ďalšie technické úlohy patria:

• Kontrola a riadenie externých poskytovateľov služieb (ošetrovatelia, záhradníci, upratovacie služby).
  • Kontrola nad údržbovými opatreniami.
  • Vykonávanie modernizačných prác.
  • Riadenie a monitorovanie domácich systémov (kúrenie, klimatizácia, zvonček, poštové schránky).

Právna správa

Nie každý správca nehnuteľností preberá úlohy právneho poradenstva. Tie by mali byť zmluvne definované vopred. V prípade právnej správy sa vykonávajú tieto body:

• Presadzovanie zvyšovania nájomného.
  • Vykonávanie zákonných opatrení v prípade nedoplatkov na nájomnom.
  • Oznamovanie poistných udalostí.
  • Zastupovanie vlastníkov voči tretím osobám.
  • Poradenstvo o novej legislatíve, ktorá by mohla ovplyvniť vlastníkov.

Obchodná správa

Obchodné úlohy zahŕňajú všetky finančné jednotky. Správu príjmov z prenájmu aj optimalizáciu výdavkov:

• Správa príjmov z prenájmu (prijímanie platieb nájomného, ​​vymáhanie nedoplatkov na nájomnom).
  • Kontrola nad možným zvýšením alebo úpravami nájomného.
  • Vytvorenie účtu za energie.
  • Platby poskytovateľom služieb (opatrovatelia, záhradníci).
  • Platba za služby (kábel, elektrina, teplá voda).
  • Účtovníctvo.
  • Ročné vyúčtovanie všetkých vynaložených nákladov (dôležité pre alokáciu všetkým vlastníkom, podľa alokačného kľúča).

So všetkými týmito opatreniami by ste mali byť pravidelne oboznamovaní na schôdzi, ktorá by sa mala konať každý rok, inak je možné správcu oznámiť konkrétnym kontrolným úradom. V takomto prípade je lepšie správcu, ktorý nekoná, odvolať a nájsť si lepšieho. V konečnom dôsledku si jeho služby platíte.