Najviac obľúbený nápoj, ktorým môžete podporiť aj svoje zdravie

Vplyv kávy na zdravie je už dlho kontroverznou témou, pričom obhajcovia obdivujú jej antioxidačnú aktivitu a schopnosť posilňovať mozog a kritizujú detaily ako sú nespavosť , tráviace ťažkosti a zvýšená srdcová frekvencia a krvný tlak. Ale najnovšia vlna vedeckých dôkazov prináša pre milovníkov kávy množstvo dobrých správ a môže za tým byť aj špecifická chuť kávy.

Tu je 5 dôvodov pitia kávy, vďaka ktorým zistíte, že môže byť pre vás zdravšia viac, ako si myslíte.

1. Káva je silným zdrojom zdravých antioxidantov

V skutočnosti má kvalitná káva vyššiu antioxidačnú aktivitu ako zelený čaj a kakao, čo sú dve ďalšie  antioxidantné superhviezdy. V mnohých vedeckých štúdiách bola citovaná káva ako hlavný – a v niektorých prípadoch aj primárnyzdroj antioxidantov pre svojich jedincov.

Antioxidanty bojujú proti zápalu, ktorý je často základnou príčinou mnohých chronických stavov, vrátane artritídy, aterosklerózy a mnohých druhov rakoviny. Tiež neutralizujú voľné radikály, ktoré sa vyskytujú prirodzene ako súčasť každodenných metabolických funkcií, ale môžu spôsobiť oxidačný stres, ktorý vedie k chronickým ochoreniam.

Inými slovami, antioxidanty nám pomáhajú udržiavať zdravie na mikroúrovni tým, že chránia naše bunky pred poškodením.

2. Kofeín poskytuje krátkodobú podporu pamäti

Keď skupina dobrovoľníkov dostala dávku 100 miligramov kofeínu, čo je približne obsah jednej šálky kávy, rakúski vedci zistili u nich pri vykonávaní určitej úlohy nárast mozgovej aktivity, kde boli zistené hodnoty  merané funkčnými zobrazeniami magnetickej rezonancie.

Zdá sa, že kofeín ovplyvňuje konkrétne oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za lepšiu pamäť a koncentráciu, čo zvyšuje krátkodobú pamäť, hoci nie je jasné, ako dlho tento účinok trvá alebo ako sa môže líšiť od človeka k človeku. Isté ale je, že funguje. O čom sa môžete presvedčiť prípravou chutného espresa.

Kávové zrniečka

3. Káva nás môže ochrániť pred poklesom kognitívnych schopností

Okrem poskytnutia dočasnej podpory mozgovej aktivity a pamäte, môže pravidelná konzumácia kávy pomôcť predchádzať kognitívnemu poklesu spojenému s Alzheimerovou chorobou a inými typmi demencie.

V jednej sľubnej fínskej štúdii výskumníci zistili, že pitie troch až piatich šálok kávy denne v strednom veku bolo spojené so 65 %ním znížením rizika Alzheimerovej choroby a demencie v neskoršom živote. Zaujímavé je, že autori štúdie tiež merali vplyv pitia čaju na pokles kognitívnych schopností, ale tu nezistili žiadnu asociáciu.

Takže, ak potešíte svojich zamestnancov pekným firemným darčekom s obsahom chutnej kávy, v podstate tým podporíte ich produktivitu a schopnosť pri konkrétnej pracovnej úlohe aj premýšľať. Dôvodom na takýto firemný darček môže byť ale čokoľvek.

4.Káva je v rozumnej miere zdravá aj pre vaše srdce

Holandská štúdia, ktorá v priebehu 13 rokov analyzovala údaje od viac ako 37 000 ľudí, zistila, že umiernení spotrebitelia kávy (ktorí konzumovali denne dve až štyri šálky) mali o 20 percent nižšie riziko srdcových ochorení v porovnaní s ťažkými alebo ľahkými konzumentmi kávy alebo tými, ktorí ju nekonzumovali vôbec.

Existujú určité dôkazy, že káva môže podporovať zdravie srdca tým, že ho chráni pred poškodením tepien spôsobeným zápalom.

5. Káva môže pomôcť obmedziť vznik niektorých druhov rakoviny

Muži, ktorí pijú kávu, môžu mať nižšie riziko vzniku agresívneho karcinómu prostaty. Okrem toho, nový výskum z Harvardskej školy verejného zdravia naznačuje, že pitie štyroch alebo viacerých šálok kávy denne znižuje riziko rakoviny maternice u žien o 25 percent v porovnaní so ženami, ktoré vypili menej ako jeden pohár chutnej kávy denne. Výskumníci tiež zistili väzby medzi pravidelným pitím kávy a nižšou mierou rakoviny pečene, hrubého čreva, prsníka a konečníka.

S dobrými dôvodmi alebo bez, káva je ideálnym spôsobom, ako si vychutnať príjemnú atmosféru v spoločnosti blízkych ľudí. Prediskutovať menej alebo viac dôležité veci a tak aspoň na chvíľu zabudnúť na negatívne veci okolo nás, čo je koniec koncov tiež jeden dobrý psychologický účinok. Presvedčte sa 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.