Špecifická chuť kávy: Čo je za tým?

Možno si bez tohto chutného nápoja, ktorí milujú ľudia na celom svete, neviete predstaviť  svoj deň ani vy. Dodáva nám energiu, zvyšuje schopnosť sa sústrediť a pružne reagovať na jednotlivé podnety. Podľa mnohých výskumov dokáže v primeranom množstve dokonca aj liečiť. Má svoju silu, ktorá si nás jednoducho podmanila. Poznáte ale dôvody jej rozmanitosti?

Typ kávy

Arabica alebo robusta. Ktorú milujete viac a s radosťou ju aj pijete? Robusta dáva káve horkú zemitú chuť, je menej náročná na pestovanie často aj lacnejšia.

Arabica tvorí až 75 % svetovej produkcie tohto nápoja, ťažšie sa pestuje a niektoré odrody obsahujú menej kofeínu. Naše chuťové poháriky obohacuje o jemné ovocné a kvetinové tóny. Pokiaľ si budete vyberať kávu, dávajte si okrem pravidelného servisu kávovarov, v ktorých si ju pripravujete, pozor na tieto rozdiely, pretože tiež môžu ovplyvniť jej chuť.

Výška, v ktorej káva rástla a zrela

Čím vyššia poloha na pestovanie kávy, tým je bohatšia a rafinovanejšia jej chuť. V takejto atmosfére je menej kyslíka, takže zrná dozrievajú pomalšie, stávajú sa hustejšie a získavajú špecifickú kyslosť.

Metóda spracovania

Ako sme už spomínali, kávu miluje niekoľko miliónov ľudí na celom svete. Pre veľké objemy spracovania kávy preto potrebujete špeciálne vybavenie.

Existujú metódy spracovania za sucha a mokra. Pomocou suchej metódy sa bobule sušia jeden mesiac pod horúcim slnkom na obrovských plochách, podľa oblasti.

Pri mokrom spracovaní sú bobule ponorené do akýchsi kanálov s vodou, dva až štyri dni. Pomalým procesom sa kávové zrná menia a hotová káva, spracovaná týmto spôsobom, je potom kyslejšia a homogénnejšia.

arabica káva

Stupeň praženia

Pri ľahkom pražení sa objavujú citrusové a kvetinové tóny,  rezonuje najmä kyslosť, pri najviac pražených a tmavých kávach je to od jemnej sladkosti až po vysokú horkosť kávy.

Stupeň mletia

Tento faktor závisí od toho, kto kávu vyrába a predáva. Ak  je mletie hrubšie, voda prejde kávou rýchlejšie a je viac vodnatá a bez chuti, pri príliš jemnom mletí je to zas o horkosti. Pozor teda aj na nastavenie mlynčekov.

Spôsob prípravy

Kávu si môžete dnes pripraviť rôznymi spôsobmi a nemusíte kvôli tomu chodiť ani do kaviarne. Mnohí si obľúbili kapsule. V tom prípade musíte venovať pozornosť čisteniu kapsulového kávovaru. Ak milujete filtrovanú alebo klasické espresso, len pravidelná starostlivosť o kávovar vám zaručí dokonalú a podmanivú chuť kávy. Teraz sa už len stačí zamerať na výber.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.