Opotrebované pneumatiky: Viete, aké riziko vám s nimi hrozí?
Mnohí zanedbávame prezúvanie pneumatík a neprikladáme dôraz tomu, v akom stave sú. Avšak, ak nerešpektujete hĺbku dezénu, najmä v zime na to môžete naozaj škaredo doplatiť. Čo všetko vám na ceste vďaka ojazdeným alebo nesprávne obutým pneumatikám hrozí?
Šmyk, ktorý môže skončiť tragédiou
Bude to znieť možno prehnane, no s opotrebovanými pneumatikami riskujete život zakaždým, čo vyjdete na vozovku. Najmä na mokrej vozovke, prípadne zamrznutej ceste sa stáva auto pri rýchlejšej jazde a pri šmyku doslova neovládateľným. Takéto situácie často končia vybočením do protismeru, prípadne zídením z cesty do poľa alebo do jarku, prípadne nárazom do stromu. Neraz sa stáva, že autá v takýchto situáciách skončia na streche. Za všetko môže opotrebovaný dezén pneumatiky, ktorý spôsobuje stratu stability a zlú priľnavosť na mokrom povrchu, čím si koledujete o nebezpečný aquaplaning.
Kam s horšími pneumatikami?
Ak má auto nové alebo málo jazdené gumy na prednej náprave a staršie pneumatiky vzadu, pri manévrovaní vám opäť hrozí šmyk, nepomôže vám ani ESP. Rôzne testy ukázali, že auto sa správa lepšie, keď sú novšie pneumatiky vzadu. Platí však, že najbezpečnejšie je, keď máte všetky štyri kolesá opotrebované približne rovnako. Treba si však uvedomiť, že predné kolesá sa opotrebúvajú rýchlejšie, preto je dobré ich po roku presunúť na zadnú nápravu, aby sa dezén približne vyrovnal.
Neriskujte za žiadnych okolností
Nie, určite by ste nemali ani zimné gumy „dojazďovať“ v lete, tiež vám hrozí aquaplaning. Keď máte gumy príliš opotrebované, dostanete defekt skôr ako pri gumách, ktoré sú nové alebo málo ojazdené. Majte na pamäti, že pneumatiky sú mimoriadne dôležitou súčasťou auta, ktorá v mnohých situáciách rozhoduje o tom, ako sa auto bude správať.