Optické zariadenia so širokým rozsahom snímania objektu na základe teploty

Všetci veľmi dobre vieme, že príroda je charakteristická nielen svojou krásou a čistím vzduchom, ale aj náročnými podmienkami. Nerovný terén, nevyspytateľné počasie, vlhkosť, dážď, šero, tma a iné podobné situácie potom pobyt v tomto prostredí zhoršujú. Platí to aj v prípade poľovníkov, ktorých hlavným cieľom nie je len lov zvierat, ale aj ochrana prírody, jej prirodzených obyvateľov a životného prostredia.

Ako to ale v týchto náročných podmienkach zvládať? Jednou z jednoznačných odpovedí je špeciálne optické zariadenie so širokým rozsahom snímania objektu na základe jeho teploty.

Termovízia a jej základné funkcie

Termovízna kamera môže byť pri love veľmi užitočným nástrojom. A môže za to objektmi vyžarované teplo. Okrem žiarenia, ktoré je pre nás ľudí viditeľné vo forme svetla, existuje ďalšie žiarenie, ktoré je pre nás v iných rozsahoch vlnových dĺžok neviditeľné.

Ide o infračervené žiarenie, ktoré je veľmi dobre elektronicky spracované termovíznymi kamerami. Moderné termovízie Infiray dokážu vnímať a zobrazovať teplotné rozdiely 0,05°C. Robí sa to pomocou špeciálneho elektronického komponentu, (mikro)bolometra. Ten pozostáva z veľkého počtu jednotlivých senzorových buniek, ktoré sa špeciálnym prenosom môžu použiť na vytvorenie (zvyčajne farebného) obrázka, ktorý môžeme vidieť.

Mimochodom. Vedeli ste, že spomínané infračervené žiarenie môžu vidieť aj niektoré zvieratá? Hady a niektoré druhy hmyzu, ako sú komáre, majú svoje vlastné zmyslové bunky, aby mohli vidieť zdroje tepla. Nie je teda divu, že komár si svoju obeť vždy tak neomylne nájde.

Kalibrácia termovízie

Termovízne kamery dokážu zobraziť pomerne široký rozsah rôznych teplôt, napr. 100 °C alebo viac. Teploty sú zobrazené v gradácii farieb alebo odtieňov sivej. Keďže však výrez snímky nie vždy obsahuje všetky teploty v možnom rozsahu merania (napr. -40 °C až +60 °C), farebná škála sa dynamicky prispôsobuje zobrazenému teplotnému rozsahu.

Napríklad, ak kamera zobrazuje osobu na snehu, osoba by bola najteplejšou časťou obrazu pri teplote okolo 37 °C a sneh by bol najchladnejší. Farby sa potom zobrazia ako horúca osoba = červená, sneh studený = tmavý).

Minimálny a maximálny teplotný rozsah, ktorý sa má zobraziť, sa preto počas normálnej prevádzky mení. Farebný displej je preto upravený kalibráciou termovíznej kamery. V závislosti od modelu termovíznej kamery sa kalibrácia spustí automaticky alebo manuálne, o čom sa pri výbere modernej termovízie Pard určite presvedčíte veľmi jednoducho a rýchlo.

Prípady použitia termovíznej kamery

Kúpa termovíznej kamery môže byť užitočným obohatením pri poľovníctve. Dobre však poslúži aj pre špeciálne profesionálne skupiny alebo v sektore voľného času. Termovízne kamery dnes využívajú aj energetickí poradcovia, profesionálni tvorcovia dokumentárnych filmov a filmov o prírode, profesionálni poľovníci a farmári, napríklad na kontrolu poľa, či sa v ňom pred kosením nenachádzajú skryté srnčatá alebo králiky.

Ak termovíziu na podobné účely potrebujete aj vy, neváhajte si na podnalov.sk vybrať tú správnu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.