Puto, ktoré nič nerozdelí: Kvalitné a moderné tesnenia

Napriek moderným materiálom a dokonalým technologickým konštrukčným riešeniam je predsa len nutné vybaviť niektoré časti špeciálnymi doplnkami, ktoré ich kvalitu a funkčnosť zvýšia na maximum. A túto funkciu majú aj moderné a kvalitné tesnenia.

Tesnenia sú materiály, ktoré utesňujú spoje medzi dvoma rôznymi povrchmi stlačením, aby vytvorili statické utesnenie. Tesnenie je výsledkom tlakových síl vytvorených pri dostatočnom tuhom zaťažení a tiež slúži na vyplnenie nedokonalostí na spojovaných povrchoch, ktoré sa majú utesniť. Ide o doplnky, ktoré zvyšujú pevnosť spoju, ktorý len tak niečo nerozdelí. Ako si ich vybrať?

Všetko závisí od účelu použitia

Aby ste si vybrali správne tesnenie, je nutné vedieť a poznať účel jeho použitia. Väčšina z nich je určená na upevnenie spoju pred tlakom a premokaním, ktoré je možné predpokladať pri vedení vodovodného potrubia. Takéto tesnenie môžete potrebovať v domácnosti, pri inštalácií radiátorov, vodovodnej batérie alebo v domácich spotrebičoch. Bez kvalitných tesnení by sme toho však veľa nezvládli ani pri výrobe vo veľkých závodoch, v ktorých sa uplatnia najmä profesionálne priemyselné tesnenia.

Materiál a veľkosť

Pre ešte lepší výber a jednoduché využitie je nutné myslieť aj na materiál a správny rozmer tesnenia. Aby ste si vybrali vhodné tesnenie na mieru, je potrebné dané miesto, na ktorom sa bude používať, dôkladne premerať.

Svoje však robí aj materiál tesnenia. Čím väčší tlak v spoji sa predpokladá, tým odolnejší by mal byť materiál tesnenia. Pružná a silná guma je základ, ktorému dodávajú odolnosť aj ďalšie prímesy.

Veľký vplyv na výber tesnenia má aj teplota, chemická kompatibilita, spomínaný tlak a spôsob inštalácie.

Tesnenie má základnú funkciu vytvoriť pozitívne utesnenie medzi dvoma relatívne nepohyblivými časťami. Aby to ale fungovalo aj v praxi, je nutné pred jeho inštaláciou všetky časti vyčistiť a zavolať si na ich aplikáciu profesionála.

Tak na to myslite a správnym tesnením si poistíte nielen fungovanie svojej domácnosti, ale aj výroby, strojov a rôznych iných zariadení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.