Dovolenka autom: Veci, ktoré treba skontrolovať ešte pred odchodom na výlet

Čas letných dovoleniek sa nezadržateľne blíži. Mnohí z nás sa však pre stále pretrvávajúce obavy z ohrozenia zdravia rozhodujú pre výber destinácie, ktorá je bezpečná a v blízkosti domova. Auto sa preto stáva jediným dopravným prostriedkom, vďaka ktorému si môžete toto leto dovolenku užiť plnými dúškami. Aby to ale platilo aj v praxi, je nutné ho pred odchodom riadne skontrolovať.

Ktorých častí sa to týka?

Začnite u pneumatík

Pre väčšiu istotu na dlhej ceste skontrolujte stav pneumatík a vyváženie kolies. Jazda na opotrebovaných pneumatikách a nevyvážených kolesách je nepríjemná a nebezpečná. Staré, opotrebované pneumatiky zhoršujú ovládateľnosť, zvyšujú pravdepodobnosť šmyku a prakticky neodporujú aquaplaningu. Podobne to platí aj pri ich tlaku.

Nezabudnite na karosárske diely a čisté auto

Aj čisté auto ide predsa rýchlejšie. Vyčistite preto koberce, vyhoďte odpadky, povysávajte interiér, no nezabudnite prekontrolovať aj dôležité karosárske diely. Všetko musí byť v tom najlepšom poriadku.

Čistota auta je niekedy samozrejme len psychologický efekt, ale skúsení vodiči vedia, že jazda v upravenom aute je oveľa pohodlnejšia a menej únavná. Čím menej prachu, tým ľahšie sa predsa dýcha. Tak na to myslite.

Prekontrolujte motor a doplňte všetky potrebné tekutiny

Cesta autom na dovolenku môže trvať aj niekoľko hodín, preto je dobré prekontrolovať aj stav nového motora auta. Doplňte kvapalinu do ostrekovača, aby ste mali na cestu dobrý výhľad aj za zlého počasia. Dôležitý je tiež stav oleja, brzdovej kvapaliny a vzduchových filtrov. Všetko musí spolu na sto percent fungovať, pretože inak sa môže dovolenka zmeniť na „nočnú moru“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.