Signály, vďaka ktorým zistíte, že je najvyšší čas na generálnu opravu motora

Žlté výstražné svetlo signalizujúce poruchu motora je potrebné mať pod prísnou kontrolou. V opačnom prípade si pocit z príjemnej, pohodlnej a bezproblémovej jazdy v aute dlho užívať nebudete.

Aby ste sa poruche tejto dôležitej časti auta vyhli, mali by ste vedieť včas rozpoznať signály, ktoré vás varujú pred možným problémom.

Svetlo na palubnej doske

Signál poruchy motora na palubnej doske indikuje problém. V skutočnosti ide často o poruchu na úrovni katalyzátora, ktorý už nie je schopný posielať správne informácie do riadiacej jednotky. Dôsledkom je nerovnováha v pomere medzi palivom a kyslíkom, čo vedie k zvýšeniu emisií oxidu uhličitého a spotreby. V skutočnosti v tejto situácii motor vynakladá väčšie úsilie, a preto je absolútne nevyhnutné okamžite zastaviť vozidlo a zájsť k mechanikovi, aby diagnostikoval problém a zrealizoval kompletnú výmenu motora.

Dym z výfuku

Ak z výfukového potrubia vychádza dym, skúste zistiť, či je čierny, modrý alebo biely. Ak je dym prítomný len vtedy, keď je auto v pohybe, poproste známeho, aby vás sledoval počas jazdy a dym opísal. Vyhnete sa tak vyrušovaniu z jazdy. Čierny dym je spôsobený horením paliva vo výfuku. Môže to byť spôsobené zlým nastavením karburátora (alebo vstrekovačov) alebo zaneseným vzduchovým filtrom.

Ak sa čierny dym tvorí len skoro ráno, možno bude potrebné upraviť sýtič alebo časť obohacovania paliva v systéme vstrekovania. Váš predajca môže potvrdiť príčinu a opraviť problém. Alebo môžete využiť lacnejšie riešenie pri zachovaní rovnakej kvality a zvážiť generálnu opravu pokazeného motora v špecializovanej dielni.

Modrý dym indikuje horenie oleja. Žiaľ, nepretržité vyžarovanie modrého dymu môže signalizovať drahý problém, pretože je spôsobené poškodením piestnych krúžkov alebo stien valcov. Ak je modrý dym ráno len malým obláčikom, problém je pravdepodobne spôsobený chybnými vodidlami ventilov alebo zlým utesnením vodidiel ventilov.

Biely dym môže byť spôsobený stratou chladiacej kvapaliny alebo nemrznúcej zmesi alebo núteným vstupom takýchto kvapalín do spaľovacích komôr, kde dochádza k ich spaľovaniu. Nekvalitné tesnenia hlavy valcov, rozbité hlavy valcov a poškodené steny valcov sú najpravdepodobnejšou príčinou problému, ale pred začatím opravy je najlepšie poradiť sa s vaším predajcom.

Nezvyčajné zvuky

Auto môže pri poruche motora vydávať aj rôzne zvuky: klopanie, hrkanie, škrípanie, vŕzganie a syčanie.

 

Pokúste sa nájsť výraz, ktorý popisuje tento hluk, ktorý počujete, a či je hluk nepretržitý alebo prerušovaný. Ak je prerušovaný, pokúste sa pochopiť, či sa vytvára, keď je motor horúci alebo studený, keď zrýchľujete alebo keď jazdíte konštantnou rýchlosťou, a či v tom okamihu meradlá neukazujú niečo neobvyklé.

Všetky tieto informácie pomôžu vášmu predajcovi alebo mechanikovi vyriešiť problém rýchlejšie. Tak si svoje auto dobre pri jazde všímajte a pravidelne sa o jeho dobrý stav starajte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.