Tri chyby, ktorými škodíte svojej kanalizácii: robíte ich aj vy?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako asi vyzerá vaše odpadové potrubie či kanalizácia? Pre mnohých je to úplne neznáma oblasť a neraz sa prostredníctvom záchoda, umývadla alebo drezu zbavujeme odpadu, ktorý dokáže ale v kanalizácii narobiť poriadne problémy. Pripravili sme pre vás prehľad tých najčastejších chýb, ktorým kanalizácii škodíte a môžete si nimi zarobiť na celkom slušné problémy.

Odtekajúce umývadlo

Odtekajúce umývadlo, drez v kuchyni, či vaňa je pre každého samozrejmosťou a prakticky nad tým ani nerozmýšľame. Až kým sa zrazu niečo nestane. Problémy s odpadovým potrubím môžu začať celkom pozvoľne, a to horším odtekaním alebo zápachom z výlevky. Väčší problém nastane vtedy, ak sa odpadové potrubie upchá úplne alebo vám nebodaj potrubie začne vydávať svoje „poklady“ naspäť cez odtok.

V nedávnom článku sme sa venovali tomu, aké sú najbežnejšie chyby kanalizácii a ako ich opraviť. Zamerali sme sa na problémy skôr technického charakteru, ako je prerazené potrubie či neodborne zapojená odbočka. Teraz sa zameriame na tri najčastejšie opakujúce sa chyby členov domácností, ktoré vedú k upchatiu kanalizácie. Zistíte, ako sa môžete problémom s kanalizáciou vyhnúť a tiež, aké je riešenie odpadových vôd a čo môžete urobiť, ak sa to už s upchanou kanalizáciou nebude dať vydržať.

Do záchoda naozaj patrí len toaletný papier

Ak máte vo zvyku splachovať všetko, čo sa do záchoda zmestí, zarábate si na celkom slušné problémy a skoré upchatie kanalizácie. Vďaka svojmu zloženiu sa toaletný papier rozkladá omnoho ľahšie a rýchlejšie než ostatné hygienické potreby. Je potrebné uvedomiť si, že rôzne handry, vložky, servítky alebo plienky do záchoda skrátka nepatria. Aj ich malé množstvo spláchnuté do záchoda dokáže narobiť poriadne problémy.

Olej z varenia nevylievajte do drezu

Veľa ľudí vie, že olej a tuky z varenia nemôže vylievať ani do drezu, ani do záchoda. Napriek tomu sa s týmto neduhom veľmi často stretávame. Tuk v potrubí rýchlo stuhne a je len otázkou času, kedy upchá celý domový odpad. Čakajú vás nielen problémy s odtekaním ale zrejme aj veľmi nepríjemný zápach.

Do kanalizácie nepatrí ani nebezpečný odpad

Pomerne častým prípadom najmä v menších obciach je vylievanie nebezpečného odpadu do kanalizácie. Je potrebné uvedomiť si, že benzín, motorový olej, nafta, riedidlá a iné chemikálie nepatria do kanalizácie a môžu ju vážne poškodiť. Výpary z prchavých látok môžu celú kanalizáciu zamoriť a spôsobiť jej nezvratné poškodenie. V takom prípade sa vám susedia určite poďakujú.

Čo už v prípade, ak dôjde k upchatiu kanalizácie? Svojpomocne si zrejme veľmi nepomôžete, preto určite odporúčame obrátiť sa na odborníkov. Krtkovaním kanalizácií v Bratislave sa zaoberá aj náš tím. Profesionálnou výbavou a dlhoročnými skúsenosťami nielenže vyriešime váš problém ale postaráme sa aj o následnú inšpekciu. Vďaka tomu presne spoznáte stav kanalizačného potrubia a budete mať po problémoch.

Nájdete nás na stránke cistyodpad.sk.