Rady pre spokojné bývanie v Bratislave

Ak nie ste spokojný s činnosťou správcu vášho bytového domu, môžete ho odvolať. Na odvolenie však musia byť splnené isté podmienky. Rovnako je možné reklamovať aj nesprávne vypočítané zúčtovanie nákladov na bývanie. V nasledujúcom článku sa dozviete niečo presne na túto tému.

Zmena správcu domu 

Uskutočniť zmenu správcu domu je možné, ak máte výhrady k poskytovaným službám ako napríklad upratovanie, prípadne nie ste spokojný s komunikáciou správcu s dodávateľmi. Zmenu správcu môžete navrhnúť aj v tom prípade, ak nie sú prehľadne vypočítané položky ročného zúčtovania, prípadne sú nedoplatky neúmerne vysoké a podobne. Pri odvolávaní postupujte podľa nasledovných krokov:

  1. Odvolanie je možné uskutočniť len na schôdzi majiteľov bytov a nebytových priestorov.
  2. Schôdzu zvoláva správcovská spoločnosť na žiadosť o jej zvolanie podané majiteľmi priestorov. Ak tak neurobí do 15 dní od doručenia žiadosti, môžu ju zvolať aj majitelia.
  3. V pozvánke na schôdzu musí byť uvedený samostatný bod: odvolanie správcu.
  4. Zmena správcu domu sa uskutoční, len ak sa zúčastní nadpolovičná väčšina majiteľov priestorov. Tí, ktorí sa nemôžu zúčastniť, môžu vystaviť splnomocnenie poverenej osoby.
  5. Na schôdzi musí byť riadne spísaná prezenčná listina a zápisnica. V zápisnici nesmie chýbať bod o hlasovaní. Je potrebné uviesť aj počet hlasov.
  6. Zmena správcu domu je dokončená výberom nového správcu.

Ročné vyúčtovanie nájomného 

Do 31. mája by mal každý vlastník bytu obdržať ročné vyúčtovanie nájomného od spoločnosti, ktorá spravuje bytový dom, kde sa byt nachádza. Ročné vyúčtovanie dostávajú aj vlastníci nebytových priestorov. Nájdete v ňom prehľad uhradených zálohových platieb a ich porovnanie s reálnymi nákladmi. Reálne náklady sa určujú odpočtom skutočnej spotreby na začiatku kalendárneho roka.

V ročnom zúčtovaní si môžete prezrieť prehľad nákladov na teplo a vykurovanie, ohrev vody, spotrebu studenej či teplej vody. Súčasťou prehľadu sú aj náklady na energie a upratovanie spoločných priestorov, odvoz odpadu a podobne.

Ak ste presvedčený, že v prehľade nie sú uvedené správne údaje, môžete ho reklamovať do 30. júna v roku, v ktorom vám bolo ročné zúčtovanie nákladov doručené. Je potrebné tak urobiť písomne na adresu spoločnosti, ktorá je správcom vášho bytového domu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.