Vianočná výzdoba je tradíciou už storočia

Tradícia rozsvecovania svetiel na Vianoce sa datuje do 18. storočia v Nemecku, keď rodiny začali ozdobovať sviečkami svoje vianočné stromčeky. V súčasnosti máme samozrejme elektrické vianočné osvetlenie, ktoré je oveľa menej nebezpečné ako samotné sviečky. Žiariace svetielka môžeme počas najkrajších sviatkov v roku nájsť skutočne všade, či už vytvárajú sviatočnú atmosféru v uliciach, v interiéry alebo mimo domu, prípadne zdobia náš balkón alebo terasu, v každom prípade sú neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Ak sa ešte len rozhodujete aké vianočné svetielka si kúpiť, tak trh je naozaj bohatý a je z čoho vyberať.

vianočné svetielka

Svetelné reťaze

Klasické žiarovky spojené káblom sú tie, ktoré to všetko začali. Napriek tomu, že sú už viac ako sto rokov staré, technológia z veľkej časti zostáva stále rovnaká. Tvary a veľkosti žiaroviek sa na druhej strane neustále menia a vyvíjajú a sú stále rôznorodejšie a nápadité. Dlhé roky sú práve svetelné reťaze najpopulárnejším vianočným osvetlením, ktoré počas sviatkov vidíme všade kam sa pozrieme. Žiarovky na svetelnej reťazi vyžarujú silné žlté svetlo, ktoré následne môže farebne variovať a svietiť farbou, ktorá obklopuje žiarovku. Toto tradičné osvetlenie, s ktorým sme dnes veľmi dobre oboznámení, je napojené do série. To znamená, že ak jedna žiarovka vypadne, potom aj ostatné nesvietia. No technológia napreduje a dnes si môžeme zaobstarať svetelnú reťaz, na ktorej má každá malá žiarovka zabudované zariadenie, ktoré zabraňuje tomu, aby reťazec zhasol kvôli poruche jednej alebo viacerých svetielok. V dnešnej dobe sú obdobou týchto klasických žiaroviek LED diódy, ktoré sú vnímané ako oveľa efektívnejšie. Klasické svetielka sú však výrazne lacnejšie ako moderné LED svetlá rovnakej kvality, ale zato vás bude viac stáť ich prevádzka. Svetelné reťaze môžu byť použité ako vo vnútri, tak aj vonku, pričom svetielka bez klasifikácie aspoň IP44 sa nesmú umiestňovať v exteriéri. Vonkajšie svetlá musia byť schopné odolávať vlhkosti a teplotám pod nulou.

vianočné osvetlenie

Svetelné hady

Ďalšou obľúbenou svetelnou dekoráciou na Vianoce sú svetelné hady. Sú ideálne na vytváranie labyrintových tvarov a vzorov na chodníku, dverách a oknách. Svetelné hady sú na trhu už dlhý čas a majú rôzne využitie. V podstate je to dlhá cylindrická rúrka, v ktorej je umiestnený vnútorný svetelný zdroj každých pár centimetrov, ktorý vytvára vzhľad „žiariaceho“ alebo „blikajúceho“ svetla. Rúrka môže byť plastová, epoxidová alebo z iného číreho materiálu, ktorý umožňuje, aby svetlo svietilo. Svetelné hady sú pomerne lacné a môžu byť nákladovo efektívne v krátkodobom horizonte, ak sú vysoko kvalitné. Tento typ osvetlenia je k dispozícii v rôznych farbách, alebo v jednej rúre môže byť viacero farieb. Rovnako ako pri svetelných reťaziach aj pri svetelných hadoch môže byť zdrojom svetla žiarovka alebo LED dióda; zatiaľ čo LED žiarovky sú nákladnejšie, vydržia však oveľa dlhšie a môžu tak šetriť energiu. Hady sú navrhnuté tak, aby sa ohýbali okolo strešných línií, balkónov a okrajov okien. Často zobrazujú rôzne vianočné siluety, čím vyčaria úsmev nielen tým najmenším, ale aj celej rodine.

vianočné svetielká

 

Vianočné osvetlenie

Žiarivé vianočné osvetlenie, ktoré radostne rozsvieti temné dni počas decembra, prešlo dlhou cestou vývoja. Sviečky na stromoch a oknách ustúpili veľkým či malým vonkajším svietidlám, ktoré priťahujú návštevníkov už z veľkej diaľky. Miniatúrne svetielka sú asi najpopulárnejším svetelným prvkom každých Vianoc, a pravdepodobne ním aj zostanú. Bez ohľadu na to, ako sa svetlo stalo symbolom vianočných sviatkov, svetielka budú vždy slúžiť v temnej zimnej noci ako duchovný i fyzický maják- pevný bod pre unavených cestujúcich, a zvyšok je pre naše čisté potešenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.