Adaptívne osvetlenie a jeho výhody

Človek je stvorenie, ktoré je uspôsobené na pravidelný rytmus. Tento rytmus sa nazíva cirkadiánny rytmus (často nazývaný aj biologické hodiny) a zabezpečuje koordináciu všetkých našich základných fyzických a mentálnych procesov.

Pokiaľ tento cyklus vo vašom tele nie je narušený a funguje správne, môže vám zaistiť kvalitnú regeneráciu a s tým aj spojenú vyššiu kvalitu života. Zlé osvetlenie jednotlivých miestností však môže tento cirkadiánny rytmus rozhodiť a tým pádom znížiť kvalitu vášho života.

Čo patrí medzi rušičov cirkadiánneho rytmu? 

Najväčším nepriateľom je to, že svietime oveľa viac ako je potrebné. 

Deň si predlžujeme umelým osvetlením a v noci zase nemáme úplnú tmu a preto telo vypadne z naučeného rytmu a nevie rozoznávať kedy je deň (a má byť telo aktívne) a kedy zase noc (a telo má regenerovať). 

Nebojte sa, riešenie tohto problému existuje a je ním adaptívne osvetlenie

Čo je adaptívne osvetlenie?

Pre správne fungovanie vnútorného rytmu je absolútne kľúčové prirodzené denné svetlo, ktorého ale nebýva vždy v miestnostiach dostatok. 

Vlastnosťou prirodzeného svetla je to, že nie je monotónne ale jeho intenzita sa mení v priebehu dňa a ovplyvňujú ho aj ďalšie faktory ako napríklad počasie alebo ročné obdobie. 

Výrobcovia LED osvetlenia si tieto problémy s narušením bilogických hodín človeka uvedomujú a reagujú na ne širokým sortimentom osvetlenia, dostupným pre zákazníkov. 

Medzi najnovšie objavy v oblasti biologického LED osvetlenia patria práve adaptívne osvetlenia (napr. prenosné cirkadiánne LED svietidlo, ktoré umožňuje synchronizáciu cirkadiánneho rytmu). To slúží napríklad na zvýšenie bdelosti a produktivity alebo naopak na utlmenie a prípravu na spánok.

Výhody adaptívneho osvetlenia

Ako sme už vyššie písali, adaptívne osvetlenie má na rozdiel od toho klasického osvetlenia takú vlastnosť, že dokáže v priebehu dňa automaticky meniť intenzitu a aj zafarbenie (biela, teplá biela, teplá…) na prednastavené hodnoty, ktoré usmernia váš cirkadiánny rytmus do správneho režimu.

Aké by malo byť ideálne svetlo v priebehu dňa? 

Ideálne svetlo by malo byť v priebehu dňa takéto:

  • Ráno – studené a jasné svetlo, ktoré zvýši vašu produktivitu a úroveň energie a naštartuje vás do nového dňa
  • Doobeda – teplé svetlo s nižšou intenzitou, ktoré vám pomôže si v čase obeda krátko oddýchnuť
  • Popoludní – opäť studené a jasné svetlo, vďaka ktorému dobijete energiu po obede
  • Večer – k večeru by sa intenzita svetla mala postupne znižovať a ladiť do teplých odtieňov, ktoré telo upokoja a pripravia na spánok

Aby adaptívne osvetlenie splnilo svoj účel, je potrebné ho špeciálne nastaviť v príslušnej aplikácií. Po prvom nastavení sa už bude dané svetlo meniť v priebehu dňa plne automaticky.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.