Ako na jednoduché a rýchle jarné čistenie okien?

Tradičným obdobím na čistenie okien je jarné obdobie. Náročné podmienky a množstvo činidiel či látok však mohlo tieto časti domu poškodiť alebo na nich zanechať nemalé stopy.

Zistite preto spolu s nami, ako najlepšie všetky tieto prekážky z profilov a izolačných sklenených jednotiek odstrániť tak, aby boli bezchybne čisté.

Vhodné čistiace prípravky sú základ úspechu

Profily z rôznych materiálov si vyžadujú vlastný prístup k starostlivosti. To isté platí aj pre umývanie nových okien po zime.

Plasty sú v zime pokryté kondenzáciou, preto ich je dobré na jar umyť od špiny tvrdou špongiou navlhčenou v mydlovej vode.

Roztok čistiaceho prášku pomáha vyčistiť od prachu a nečistôt aj drevo.

Hliníkové rámy sa ľahko čistia prostriedkom na riad.

Výrobky na ošetrenie dreva nie sú ale vhodné pre okná z PVC. Tu potrebujete zmesi pre plast, ktoré nevyvolávajú stmavnutie a praskanie povrchu. Môžete ich nahradiť saponátom na riad bez sódy, a jemnými brúsnymi prostriedkami.

Vymeňte tesnenie

Na kvalitných plastových oknách vydrží tesnenie dlho, takže starosti by ste si robiť nemali. Okno sa ale umyť určite oplatí, aj keď je nové, pretože tým predlžujete jeho dobré vlastnosti a stav.

Ako rýchlo umyť okná bez toho, aby ste na nich nezanechali šmuhy?

Okrem čistiacich prostriedkov sa zásobte handrami a hubkami. Použite mikrovlákno alebo staré ľanové handry. Nečistoty je lepšie odstrániť pomocou veľkej obojstrannej špongie (so stranami s rôznou tvrdosťou) alebo mopu s gumou na okná.

Kontaminácia na sklenených povrchoch sa dobre rozpúšťa aj amoniakom. Mnohé čistiace prostriedky ho obsahujú. Postriekajte nimi na 5 minút sklo, utrite ho špongiou, umyte a zafixujte  leštidlom na auto. Jeho výhodou je vodoodpudivosť. Zo skla potiahnutého leštidlom potom odteká voda bez toho, aby sa na ňom vytvorili pruhy a usadeniny.

Vyskúšajte a uvidíte, že efekt bude dlhodobý a okná krásne čisté.