Ako efektívne využiť vaše podkrovie?

Obytné podkrovie je jedinečný priestor, ktorý sa dá zariadiť presne podľa vašich predstáv. Obklad môže tvoriť sadrokartón alebo drevo, zložitejší vikier môže nahradiť strešné okno. Takéto podkrovie si potom môžete užívať aj počas leta a bez extrémnych horúčav.

Ako by malo vyzerať podkrovie?

Či už staviate nový dom alebo chcete podkrovie rekonštruovať, mali by ste mať predstavu, ako má vo finálne vyzerať. Základom je samozrejme dostatočná svetlá výška priestoru a sklon strechy, ktorý vám umožňuje priestor plnohodnotne využívať. Minimálna svetlá výška podľa STN je 2,4 m, avšak pre vaše pohodlie sa odporúča pridať aspoň ďalších 20 cm.

Trámy a stĺpy, ktoré tvoria konštrukciu sa zvyčajne zakryjú obkladom z dreva, ale asi najčastejšie sa používa dobrý sadrokartón. Pokiaľ ich necháte priznané, môžu tvoriť zaujímavý prvok interiéru. Závisí to od dispozície priestoru, statiky aj výsledného vzhľadu. Za určitých okolností je možné niektoré trámy aj odstrániť, resp. ich nahradiť iným prvkom. Pred stavbou alebo prestavbou je teda potrebné vedieť, na aký účel budete podkrovie využívať. Zariadiť si tu môžete ateliér, ale tiež súkromnú časť bývania, teda spálňu a detské izby.

Leto v podkroví

Počas leta môže byť pobyt v podkroví náročnejší kvôli vysokým teplotám. Pokiaľ chcete klimatizáciu, myslite na ňu už pri stavbe alebo rekonštrukcii, pretože väčšina typov vyžaduje otvor vo fasáde. Aby ste mali tepelnú pohodu celoročne, základom by mala byť dostatočná izolácia strechy. Dôležitá je aj orientácia a typ strešného okna.

Vyhnúť by ste sa mali orientácii na juh, optimálny je sever alebo východ. Dbať by ste mali aj na to, aby mali zvolené strešné okná dostatočné izolačné vlastnosti. Chýbať by nemalo ani vonkajšie a vnútorné tienenie. Alternatívou strešného okna je vikier, ktorý má výhody klasického okna, ale konštrukčne môže byť náročnejší a tiež drahší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.