Black Friday je za dverami: Nepremeškajte najvýhodnejšie nakupovanie roka!

Black Friday, alebo v preklade čierny piatok, patrí k najväčším nákupným sviatkom roka. Do obchodov prichádza vždy v piatok po americkom sviatku Dňa vďakyvzdania. Tento rok pripadá na piatok 29. novembra a otvorí adventné nakupovanie. Už aj na Slovensku sa tento nákupný sviatok udomácňuje, vďaka nemu môžete totiž nakúpiť za neuveriteľné ceny.

Black Friday má svoj pôvod v USA, konkrétne v americkom meste Philadelphia. Vždy pripadá na prvý piatok po Dni vďakyvzdania a zároveň štvrtý piatok v novembri. Pôvodne sa tento výraz používal iba v súvislosti s kolabujúcou dopravou, čo spôsobilo odštartovanie predvianočných nákupných výpredajov. Behom nasledujúcich rokov vznikol takpovediac globálny fenomén, ktorý sa rozšíril do všetkých kútov sveta, Slovensko nevynímajúc. Dôvod je jednoduchý. Počas najväčšieho nákupného sviatku v roku klesajú ceny štandardne o 50 %, v niektorých e-shopoch dokonca až o 80 %, vďaka čomu môžete ušetriť poriadnu kopu peňazí.

Najväčšie výhody Black Friday

Niektoré zábery z Ameriky šokujú, keď v nákupnom ošiali zákazníci do seba strkajú, vytrhávajú si posledné kúsky tovaru z rúk, stoja pred obchodmi v dlhých radoch už niekoľko hodín vopred. Našťastie, do akcie Black Friday sa čím ďalej, tým viac zapájajú aj online obchodníci. To znamená, že v akcii nájdete veľké množstvo tovaru, ktorý si môžete vybrať z pohodlia domova. Niektoré e-shopy dokonca spájajú čierny piatok aj s inými akciami a zľavami, najčastejšie s dopravou zadarmo. Pri takýchto výpredajoch sú bežné obavy, že doručený tovar bude úplne iný alebo poškodený. Tu platí jednoduché pravidlo, spoliehajte sa na známe e-shopy a nezabudnite, že aj pri výpredajovom nakupovaní môžete tovar bez udania dôvodu vrátiť v zákonnej lehote 14 kalendárnych dní.

Elektronika je hitom

V akcii nájdete nábytok, oblečenie, kozmetiku, knihy či hračky pre deti. Predaje minulých rokov ukazujú, že najväčším lákadlom čierneho piatka je už tradične elektronika a smart technológie. Záujem je o telefóny, počítače, notebooky alebo televízory. Je to pochopiteľné, totiž práve tieto produkty patria k pomerne drahým záležitostiam, ktoré si z rodinného rozpočtu nemôže každý dovoliť. Ak o nákupe uvažujete, odolať zľavám až do výšky 80 % by bolo teda nezmyselné. Za zlomok ceny si môžete zaobstarať nové mobily Samsung i iPhone, populárne herné konzoly, inteligentné hodinky či televízne sety.

Ako neprísť o šancu?

Tento rok pripadne Black Friday na piatok 29. novembra, teda na piatok pred prvou adventnou nedeľou. Pokiaľ nestíhate výhodne nakúpiť v tento deň, nič sa nedeje. Predajcovia zvyčajne ponúkajú rovnaké zľavy do soboty či dokonca až do nedele. Čoraz populárnejším sa stáva aj tzv. Cyber Monday, teda pondelok bezprostredne po Black Friday. Vlaňajšie čísla predaja hovoria, že počas čierneho piatka sa v online predajniach v USA predal tovar v hodnote 6,2 miliardy dolárov, pričom Cyber Monday zaznamenal predaj v celkovej hodnote až 7,9 miliardy dolárov. (Zdroj: https://www.salecycle.com/blog/featured/11-black-friday-and-cyber-monday-online-retail-stats/)

Pozor na špekulantov

Ani pri zľavách a nízkych cenách však nenakupujte bezhlavo. Predtým, než potvrdíte online platbu, overte si, či sa predajca nesnaží vykompenzovať si nízke ceny napríklad nemiestne vysokým poštovným. Pozor si dajte aj na zľavy so splátkovým kalendárom, zvlášť si všímajte, či predajca neponúka splátky s takým úrokom, na ktorom nakoniec poriadne prerobíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.