Bratislavské zberateľské dni 2018

Bratislavské zberateľské dni sa uskutočnia 1. a 2. júna 2018 v Inchebe.

Známky a pohľadnice z celého sveta, hodnotné mince či bankovka s nulovou hodnotou, ako aj vzácny zlatý kremnický guldiner; zberateľské unikáty predstaví vášnivým i začínajúcim zberateľom 15. ročník Bratislavských zberateľských dní. Medzinárodný zberateľský veľtrh bude prvé dva júnové dni v Inchebe hostiť 180 vystavovateľov z 20 krajín (Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Francúzsko, Chorvátsko, India, Kanada, Maďarsko, Nemecko, Portugalsko, Poľsko, Rakúsko, Rusko, Slovinsko, Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko, Turecko, Taliansko a Slovenská republika). Tí ponúknu všetkých záujemcom a milovníkom numizmatiky, filatelie, filokartie, faleristiky, minerálov a drobných starožitností prehliadku jedinečných exemplárov, hodnotných artefaktov a zberateľských špecialít, ktorými si môžu skompletizovať a obohatiť svoje zbierky.

Nulová eurobankovka so zberateľskou hodnotou

Jedným z veľkých lákadiel veľtrhu bude nepochybne uvedenie nulovej Euro Souvenir bankovky s vyobrazením Bratislavského hradu. Bratislavské zberateľské dni sa stanú miestom, kde si záujemcovia medzi prvými budú môcť kúpiť túto špecialitku za 2 eurá. Nulové eurobankovky sa začali tlačiť v roku 2015 postupne naprieč všetkými štátmi Eurozóny s vyobrazeniami kultúrnych pamiatok tej ktorej krajiny. Hlavnou ideou je podpora turizmu a zachovania kultúrneho dedičstva európskych krajín. Koncept si získal srdcia turistov, ale aj zberateľov. Nulová eurobankovka s Bratislavským hradom bude k dispozícii v limitovanom počte a už teraz je o ňu záujem medzi zberateľmi z celého sveta. Na zberateľských dňoch návštevníci nájdu aj ostatné, skôr vydané emisie Slovenska, ako aj zahraničné vydania.

0 eur bankovka

Numizmatické vychytávky a novinky

V expozícii Národnej pokladnice sa fanúšikovia numizmatiky môžu tešiť na celý rad noviniek a zaujímavostí. Mnohé z nich budú pripomínať 100. výročie vzniku Česko-Slovenska. Pre návštevníkov veľtrhu je pripravená napríklad kolekcia venovaná československej mene alebo zbierka, ktorá pripomenie najvýznamnejšie míľniky v histórii našej krajiny. V stánku však nájdu aj netradičné numizmaty. Napríklad, hodinky švajčiarskej kvality s originálom mince, ktorú zdobí portrét M. R. Štefánika, alebo zbierku pamätných numizmatov v tvare oltárov venovanú najkrajším madonám zo Slovenska i celého sveta. Medzi nimi nebude chýbať unikátna tehlička dedikovaná Sedembolestnej Panne Márii, patrónke našej krajiny.

Zaujímavým exponátom bude rozhodne aj zlatý 6 dukát odrazok kremnického guldinera, ktorý predstaví spoločnosť Macho & Chlapovič. Okrem strieborných guldinerov sú známe aj ich zlaté razby, ktorých cena podľa váhy, kvality a vzácnosti sa pohybuje až do 200 000 Eur za kus. Na averze vystaveného exponátu je zobrazený svätý Ladislav na koni s kopijovitou sekerou pripravenou k vrhu, reverz nesie krásnu heraldiku spojených rodov Wladislava Jagella a manželky Anny Candale.

Mincovňa Kremnica sa tento rok odprezentuje s novinkou z vlastnej umeleckej tvorby – jedinečnými medailami z dielne kremnických výtvarníkov. Počas celého veľtrhu budú v prezentačných vitrínach, kúpiť ich bude možné len v piatok od 12:00 do 15:00, a to aj s podpisom samotných autorov na podpisových kartách.

Aktivity pre deti aj atraktívny sprievodný program

Svoje nezastupiteľné miesto na zberateľských dňoch majú poštové známky, chýbať teda nebudú ani stánky Slovenskej a Českej pošty. Deti sa budú môcť hrať na poštárov alebo si nakresliť vlastnú poštovú známku. Slovenská pošta chystá okrem iného v piatok o 11.00 inauguráciu novej známky s personalizovaným kupónom „Kvetinový motív“ za účasti jej autorov.

O tom, že aj obyčajné moderné známky vedia byť zaujímavé, či už pre investorov alebo zberateľov, nás presvedčí výstava „Zaujímavosti moderných slovenských a českých známok“.

Zberateľský veľtrh obohatí tradične sekcia minerálov, kde si návštevníci môžu vyberať z ponuky neopracovaných minerálov, polodrahokamov, ako aj šperkov z nich vyrobených. Bratislavské zberateľské dni ponúknu tiež prednášky o diamantoch, drahých kameňoch, mineráloch či finančnej gramotnosti, ale aj prezentácie mincí a medailí Bratislavskej mincovne či numizmatickú aukciu, na ktorej sa bude dražiť napríklad aj vzácna minca 10 koruna z roku 1933. K dispozícii bude pre návštevníkov v piatok aj služba bezplatného ohodnotenia filatelistických zbierok.

Bratislavské zberateľské dni sú otvorené v piatok od 10.00 do 18.00 a v sobotu od 10.00 do 16.00. Jednodňové vstupné je vo výške 4 Eur, dvojdňová vstupenka je k dispozícii za 5 Eur. Deti a mládež do 15 rokov majú vstup voľný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.