Objavte rady a tipy ako sa opaľovať zdravo
Je jedno, či sa nachádzate na Barbadose alebo v Bratislave – pred slnkom sa treba chrániť tak či tak. Čo by ste o ochrane pred nebezpečným žiarením mali vedieť? Ako zmierniť nezdravý dopad opaľovania na pokožku?
Faktor 50 nie je oveľa vyšší ako faktor 30
Logicky by opaľovací faktor 50 mal poskytovať takmer dvojnásobnú ochranu než faktor 30. Realita je však trochu iná. Už faktor 6 odfiltruje až 75% slnečných lúčov a 15-tka až 93%. Smerom hore sú už rozdiely v percentách pomerne malé, rádovo v jednotkách percent, a napríklad rozdiel medzi spomínanou 30-tkou a 50-tkou predstavuje len necelých 5%. V prípade citlivej pleti sa však počíta každý percentuálny bod navyše. O (ne)vhodnosti toho-ktorého opaľovacieho prípravku sa preto radšej poraďte s dermatológom.
10 minút na slnku stačí?
Stačí. Slnko je dôležitým prvkom pri produkcii vitamínu D, superživiny o ktorej sa predpokladá, že pomáha predchádzať niektorým druhom rakoviny, rednutiu kostí či srdcovým chorobám. Na konci dlhej a na slnko skúpej zimy má zhruba každý druhý Slovák nízku hladinu tohto vitamínu v tele a takmer pätina trpí jeho akútnym nedostatkom. Bolo by však chybou vystaviť sa prudkému slnečnému svitu zo dňa na deň. Odporúča sa opaľovanie po dobu 10-15 minút 2-3krát do týždňa a nie medzi 11. a 15.hodinou – takýto pobyt „na slnku“ väčšine ľudí k doplneniu hladín vitamínu D stačí.
Opaľovacie krémy ako zvlhčovače
Kozmetika na opaľovanie s faktorom 30 skutočne môže pôsobiť ako zvlhčovač pokožky, opačne to ale neplatí. Hoci niektoré zvlhčovače disponujú ochrannými faktormi, všetky faktory menšie ako 15 vám v lete dostatočnú ochranu neposkytnú. Tak isto nie je pravdou, že pri nanesení dvoch či viacerých krémov súčasne sa hodnoty ich ochranných faktorov sčítajú. Nesčítajú, ani nevynásobia, hydratačný prostriedok s faktorom 6 a krém s faktorom 15 skrátka neposkytnú ochranu, rovnajúcu sa faktoru 21.
Potraviny môžu pomôcť proti slnečnému žiareniu, ale len trošku
Strava bohatá na antioxidanty nie len že pomáha udržiavať telo aj mozog v mladistvom stave, ale má aj iné plus. Bobulové ovocie, hrozno, paprika, paradajky či dokonca kečup pôsobia ako prirodzená ochrana pokožky pred slnkom, respektíve napomáhajú jej tvoreniu. Potraviny s červenými a fialovými pigmentmi môžu doslova čistiť telo od voľných radikálov, ktoré vznikli po tom, čo bola pokožka vystavená slnečnému žiareniu. Pamätajte však, že správny stravovací režim môže ochranu proti slnku podporiť, no sám nič nezaručí.
Od čoho závisí intenzita slnečného žiarenia?
Je v tom geografia, no nie príliš zložitá. Ak sa opaľujete v krajine, ktorá je bližšie k rovníku, budete pravdepodobne cítiť vyššiu intenzitu slnečného žiarenia. Čím bližšie totiž ste k rovníku, tým viac stúpa sila UVB lúčov (preto sa aj rýchlejšie spálite). Avšak UVA žiarenie, ktoré spôsobuje predčasné starnutie pokožky, je pomerne konštantné a prítomné v lúčoch slnka na Floride aj na Orave.