Od ochrany tela k ozdobe. Rifle a ich nečakaný úspech
Milujete tento modrý kúsok odevu aj vy. Obľúbili ste si jeho možnosť kombinácie s ostatnými doplnkami a všestranné využitie. Potom vás budú zaujímať ďalšie prekvapivé informácie, o ktorých ste možno ani netušili.
Ponorte sa spolu s nami do zaujímavého čítania a možno si tento kúsok vo svojom šatníku obľúbite ešte viac.
Špecifické dizajnové prvky vytvorené za úplne iným účelom
Vedeli ste, že oranžová niť, ktorú Levi Strauss používa na prešívanie džínsov, je ochrannou známkou? Používa sa ako rozlišovací znak a na zladenie farby medených nitov, ktorými sú vaše obľúbené dámske rifle zdobené a spevnené.
Presne tak, nity sa používajú aj dnes, aby boli rifle pevnejšie, najmä na vreckách. Na začiatku spoločnosť Levi Strauss & Co. umiestnila tieto nity na všetky vrecká, vpredu aj vzadu, ale ľudia sa sťažovali, že nity na zadných vreckách škriabali sedlá a stoličky, takže ich najskôr zakryli a potom ich zozadu úplne odstránili.
Zaujímavé tiež je, že výroba jedného páru riflí Levi 501 vyžaduje 37 samostatných šijacích operácií. Najstaršie známe džínsy Levi’s boli nájdené v roku 1997 a mali 100 rokov.
Modrá farba mala prekrývať nečistoty
Dnes špecifická a symbolická farba riflí pri ich vývoji a výrobe slúžila v minulosti ochranným účelom. Džínsy boli najskôr farbené indigom, pretože tmavšia farba lepšie skrývala nečistoty.
Ako všetci veľmi dobre vieme, tieto časti odevu, ktoré sa dnes ľahko kombinujú s modernými dámskymi mikinami, boli pôvodne vyrobené za účelom pracovného odevu, preto mali aj vďaka pevnému a farbenému materiálu dlhšie vydržať.
Výroba si vyžaduje svoj čas a zdroje
Rifle sú veľmi obľúbené, čo potvrdzuje aj fakt, že sa ročne vyrobí dvadsaťtisíc ton indiga na farbenie džínsov. Z jedného balíka bavlny sa dá vyrobiť okolo 225 párov riflí.
Hovorí sa, že štatisticky každý Američan vlastní v priemere sedem párov modrých džínsov, no ani Európania nie sú pozadu.
Za narodeniny modrých riflí sa považuje 20. máj 1873, dátum, kedy Jacob Davis a Levi Strauss and Co. získali patent na modré nohavice, o ktorých ani len netušili, aký úspech zažijú. Vždy to s nimi ale tak jednoduché nebolo.
Modré džínsy boli v 50. rokoch zakázané na niektorých miestach, ako školy, divadlá a reštaurácie, pretože sa považovali za formu vzbury proti konformizmu.
Pôvodné indigo sa získavalo z rastlín, dnes synteticky. Na zafarbenie každého páru modrých riflí je potrebných len niekoľko gramov indiga.
Ak si teda budete tieto moderné a nadčasové doplnky pri najbližšej príležitosti obliekať, všimnite si detaily, o ktorých sme si hovorili a zistíte, že rifle sú vskutku zaujímavý kúsok odevu.