Sublimácia: Motor inovácií v textilnom priemysle

Textilná tlač je proces nanášania farby na kus látky, aby sa jej prostredníctvom získali určité obrázky a vzory. Existuje už od pradávna a ak hovoríme o histórii, krajiny, ktoré nám pri tejto tlači napadnú sú Egypt, India a Čína. V staroveku sa tlač vyrábala na drevených matriciach technikou tampónovej alebo pečiatkovej tlače. Dve najdôležitejšie revolúcie, ktoré neskôr viedli k inovácii textilnej potlače, boli zrod syntetických chemických farbív a sublimácie.

Presne tak, práve sublimácia sa stala motorom inovácií v textilnom priemysle, o čom sa môžete spolu s nami v článku a následne aj v praxi presvedčiť.

Čo je to sublimačná tlač a ako funguje?

Kvalitná sublimačná tlač je proces, pri ktorom sa obraz prenáša na produkt textilného charakteru. Pomocou špeciálnych atramentov a účelových strojov je však možné tlačiť vzory na širokú škálu predmetov, ako sú košele, hrnčeky alebo tašky.

Sublimácia sa uskutočňuje rýchlou premenou pevných látok na plyn bez toho, aby sa najprv zmenila na kvapalinu. Prehrievanie sublimačného atramentu na približne 200 stupňov Celzia umožňuje používateľom okamžite ho preniesť na látky alebo keramiku.

Predtým to bolo možné dosiahnuť iba stlačením pevných obrázkov z prenosového papiera na produkt a jeho zahrievaním, kým sa neprilepil. Pri sublimačnej tlači je proces oveľa jednoduchší a oveľa trvalejší.

Proces ovplyvňuje správny výber tlačiarne

Keďže sublimačná tlač vyžaduje špecifické atramenty, nemožno ju vykonať pomocou štandardnej atramentovej tlačiarne. Sublimačné tlačiarne dokážu zahriať atrament ďaleko nad rámec bežnej tlačiarne. Tieto atramenty môžu tiež spôsobiť poškodenie vnútorných mechanizmov bežných tlačiarní a pri výmene atramentov ich môžu kontaminovať. Z týchto dôvodov sa musia používať iba sublimačné tlačiarne.

V podstate ide o modernú tlačiareň na textil, kde je tlačený obrázok vložený do materiálu. Namiesto nalepenia obrázka na povrch produktu sublimačné tlačiarne prilepia farby atramentu samy do látky. To umožňuje, aby obraz zostal ostrý a farebný bez toho, aby viedol k odlupovaniu alebo vyblednutiu.

Aké materiály je možné tlačiť sublimáciou?

Sublimačná tlač je ideálna pre širokú škálu produktov. Najčastejšie sa používa pri výrobe textilného potlačeného tovaru. Viaceré položky, ktoré sú vyrobené sublimačnou tlačou, zahŕňajú:

  • Odevy, ako sú sublimačné košele, svetre a sublimačné ponožky.
  • Domáce potreby, ako sú hrnčeky, šálky a taniere.
  • Ďalšie príslušenstvo, ako sú podložky pod myš, plátna a tašky.

Spomedzi týchto položiek je najúčinnejším materiálom pre proces sublimačnej tlače polyester. Najľahšie sa teda  bude tlačiť akýkoľvek predmet, ktorý obsahuje aspoň 80 % polyesteru.

Ak teda hľadáte prostriedok, pomocou ktorého by ste si vytvorili originálny odev alebo zaujímavou potlačou upútali zákazníka, termolis a sublimácia sú ideálne riešenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.