Praktické riešenia pre odvod odpadových vôd

Ak staviate dom či chatu na mieste, kde nie je možné odvádzať odpadovú vodu do kanalizácie, budete potrebovať jej odvod vyriešiť inak. Poradíme vám, aké možnosti máte k dispozícii.

Septik 

Septiky sú zariadenia na čistenie odpadových vôd. Zo septiku je voda po prečistení vypúšťaná do povrchovej alebo podzemnej vody. Kal sa v septiku usádza a vyhníva. Ten je potom potrebné vyberať. V nádobe septiku, ktorá je predelená na dve až tri komory sa postupným prečisťovaním zhromažďuje kal.

Na dne prvej komory sa usadzuje kal. Na dne druhej komory sa usadzujú jemnejšie čiastočky kalu. Na vrchu druhej komory je už odpadová voda zbavená veľkej časti nečistôt. Účinnosť čistenia sa môže zvýšiť montážou pieskového alebo iného filtra.

Ako vybrať septik 

Ak kupujete septik, vopred si potrebujete premyslieť, aké množstvo odpadovej vody budete čistiť. Na trhu nájdete septiky s veľkosťou od 7 do 12 m3. Najlepšie urobíte, keď nakúpite u dodávateľa, ktorý sa postará nie len o dovoz ale aj uloží septik do stavebnej jamy.

Žumpa 

Žumpa je určená na zachytávanie odpadových vôd. Všetok odpad je potrebné pravidelne vyvážať špeciálnym vozidlom, ktoré ho odvezie do čističky odpadových vôd. Pred stavbou žumpy nezabudnite na to, že budete potrebovať stavebné povolenie.

Pri výbere miesta pre žumpu myslite na dobrý prístup pre fekálne vozidlo. Okrem toho je potrebné myslieť na dodržanie minimálnych povolených vzdialeností žumpy od budov a vodných zdrojov. Pred tým, ako žumpu kúpite, potrebujete zvoliť jej správny rozmer. Ten závisí od množstva vypúšťaného odpadu. Podľa toho sa rozhodnete, či vám bude stačiť žumpa 10m3 alebo viac vyhovovať žumpa 12m3, prípadne iné rozmery.

Pred tým, ako vám dodávateľ žumpu privezie, si nezabudnite pripraviť jamu pre jej uloženie. Jej dno je potrebné vysypať jemným štrkom alebo pieskom približne v hrúbke 10 cm. Dôležité je tiež, aby bola sprístupnená príjazdová cesta.

Prečítajte si tiež náš článok 3 chyby, ktorými škodíte vašej kanalizácii.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.