Transformator (ok)

TME je skratka pre Transfer Multisort Elektronik. Je to poľská spoločnosť predávajúci viac ako 500.000 elektronických dielov a súčiastok. Už 30 rokov spoluvytvára trh elektronických súčiastok. Hlavné sídlo firmy TME sa nachádza v Lodži v Poľsku, kde vznikla v roku 1990. Tu sú umiestnené moderné sklady, odkiaľ sú výrobky expedované do najrôznejších krajov a kútov sveta.

Základom ich biznisu je rýchla a presná komunikácie so zákazníkmi. Majú založené spoločnosti po celom svete a hovorí 22 jazykmi. Webové stránky majú preložené do 26 jazykov. Rozsiahle zázemie disponuje úžitkovou plochou celkom 18 800 m². Väčšina ponúkaných položiek z katalógu je vďaka tomu okamžite skladom. Distribučné centrum dokáže tak odbaviť až 5 000 zásielok za deň.

Toroidné transformátory sa od klasických transformátorov odlišujú svojou špecifickou konštrukciou. Jádro je vo tvaru prstenca, na ktorom je navinuté vinutie. Tento typ transformátorov sa nachádza v audio zariadeniach alebo v systémoch osvetlenia. V ponuke TME sa nachádza široký výber toroidných transformátorov.

Najmenšie toroidné transformátory majú menovitý výkon 10VA, ale nájdu sa aj modely s mnohonásobne vyšším výkonom. Veľký význam pri výbere transformátor má jeho napätie, preto je potrebné pri hľadaní vhodného transformátora použiť náš vyhľadávač alebo filtre nad zoznamom produktov. Tieto súčiastky sa často využívajú na vstupe sieťových zdrojov, preto dominujú modely prispôsobené na prácu so sieťovým napätím, teda 230V AC. Dostupné sú tiež trojfázové toroidní transformátory pre napätie 3 x 400V AC.

Hmotnosť toroidných transformátorov začína približne od 200 gramov nahoru. Toroidné jadrá pre vysokofrekvenčné použitie sa používajú, ako už názov napovedá, tam, kde magnetovací prúd jadra má strednú alebo vysoký kmitočet. Spravidla ide o pásmo desiatok až stoviek kHz.

VÝHODY TOROIDNÝCH TRANFORMÁTOROV

Mezi plusy tohoto zariadenia patri hlavně vysoká účinnosť, nízká hlučnos‑ť a takmer žiadna nadmerná úniková indukčnosť. Další výhodou je jeho váha, ktorá neovplyvňuje výkon z dôvodu toho, že toroidy využívajú celeé svoje jádro.

Mezi dalšie výhody patri:

– nízké magnetické straty

– kompaktní rozměry

– uzavretý magnetický tok

– toroidné jadrá sú dodávané v rôznych prevedeniach a v rôznych kvalitatívnych stupňoch podľa použitého základného materiálu

Toroidné jadrá môžu mať rôzne prevedenia: 

– so zrazenou hranou – výhodou zrazených hrán je eliminácia možnosti pretrhnutia bandážovanie pásky

– jadro s povrchovou úpravou – jadrá môžu byť dodávaná s povrchovou úpravou práškovým lakovaním

– jadro so vzduchovou medzerou – tieto jadrá sú prevažne používaná pre kombinované prístrojové transformátory a v neposlednom rade pre          transformátory v audio technike

– jadro špeciálnych tvarov – neštandartné tvary dle požadavkov zákazníka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.