Žiadna šanca pre znečisťujúce látky: Dobrý vzduch s izbovými rastlinami

Vedeli ste, že vzduch v našich izbách je päťkrát viac znečistený ako vzduch v exteriéri? Okrem rôznych ionizátorov a čističiek vám môžu pomôcť aj „obyčajné“ izbové rastliny. Podľa Feng Shui sú izbové rastliny v uzavretých miestnostiach ideálne na zvýšenie životnej energie Chi. Nemusíte byť však ani fanúšikom tejto čínskej geomantie, aby ste vedeli, že môžete ťažiť z pozitívnych účinkov viacerých izbových rastlín.

V suchom vzduchu v miestnosti s vlhkosťou nižšou ako 30 percent sa najskôr vysušia sliznice – to nás robí, najmä v chladnom období, náchylnejšími na infekcie. Okrem toho sa pri nízkej vlhkosti viaže menej prachu. Suchý vzduch je teda pre alergikov oveľa viac stresujúci. Ideálne je preto vlhkosť v miestnostiach okolo 45 až 50 percent.

A práve zelené rastliny alebo aj nádherná kytica ruží vo váze, sa odparovaním cez listy výrazne podieľajú na zvyšovaní vlhkosti v obytných priestoroch. Niektoré odrody dokonca uvoľňujú viac ako 90 percent závlahovej vody späť do vzduchu v miestnosti vo forme vodnej pary! Spravidla platí, že čím väčšie sú listy, tým väčší je ich klimatický efekt.

Ktoré čerstvé kvety z Bratislavy majú tento skvelý efekt zlepšiť v priestore klímu?

Figovník

Figovníkov je viac druhov. Dôležité však je, že vďaka svojim listom dokážu odparovať do suchého priestoru, akými sú najčastejšie mestské byty, veľa vody. Tým sa vzduch obohacuje a nie je pre naše sliznice a oči tak dráždivý.

Tieto rastliny milujú teplé podnebie, preto by mali byť umiestnené v priestore, kde teplota neklesne po 22 °C. Pestrofarebné druhy listov potrebujú viac slnka ako tie zelené. Rastlina tiež nemá rada zmeny, preto si dobre a dopredu premyslite, kde jej bude najlepšie.

Sansevieria alebo svokrin jazyk

Ideálnym kvetom do interiéru a spálne je Sansevieria, inak nazývaná aj Svokrin jazyk. Je to jedna z mála rastlín, ktorá sa sústreďuje výlučne na absorbovanie CO2 zo vzduchu v miestnosti. U iných rastlín je to naopak, CO2 uvoľňujú a na oplátku absorbujú kyslík. Sansevieriea tak vzduch dokonale čistí, čo by ste mohli oceniť najmä v noci vo svojej spálni.

Rastlina neznáša, keď jej navlhnú listy a korene, preto je lepšie, ak máte zavlažovanie poistené miskou, z ktorej si rastlinka čerpá vodu vtedy, keď potrebuje.

Antúrie

Veľmi podobne fungujú aj antúrie. Zvyšujú vlhkosť a čistia vzduch od škodlivín, aby ste mohli uvoľnenejšie spať a na druhý deň ráno boli plní energie a svieži.

Antúrie uprednostňujú svetlo pred polotieňom. Týmto pôvodne tropickým rastlinám však nevyhovujú miesta s priamym slnečným žiarením či prievanom. Miesto na parapete, ktorého okná sa z času na čas otvoria, nie je preto pre túto rastlinu ideálne.  Udržujte ich rovnomerne vlhké, no vyhnite sa premokreniu.

Potosovec

V našich domácnostiach dobre známa, no pritom vždy zelená tropická rastlina vnesie do domu kúsok džungle, navodí pohodovú atmosféru a mimochodom zmierni vašu túžbu po potulkách. So svojimi úponkami nádherných a veľkých zelených listov je dokonalou čističkou vzduchu i nádhernou dekoráciou interiéru!

Avšak, nielen exotický vzhľad rastliny robí z potosu nevyhnutný doplnok interiéru, ale pôsobivé sú aj jeho vlastnosti na čistenie vzduchu. Potosovec dokáže zo vzduchu filtrovať znečisťujúce látky ako formaldehyd, oxid uhoľnatý a benzén. V spálni rastlina prečisťujúca vzduch podporuje dobrý spánok a pomáha vám vstávať ráno plní energie.

Calathea

Zelené, fialové, zubaté či rovné – farebné listy Calathey jednoducho upútajú pozornosť každého. Ale nielen jej dekoratívnosť je presvedčivá, izbová rastlina je aj výborným vzduchovým filtrom. Pomocou svojich veľkých listov je Calathea schopná zásobovať vzduch dostatkom kyslíka a odfiltrovať z neho formaldehyd.

Calathea má denno-nočný rytmus a preto sa označuje aj ako živá rastlina. Len čo sa množstvo svetla zníži, listy izbovej rastliny sa so šušťaním zatvoria.

Vybavte si týmito rastlinami svoj interiér a uvidíte, že vzduch v priestore bude čistejší a príjemnejší na bývanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.