Prečo niekomu spôsobujú klimatizácie letnú chrípku a alergie?

Vychladiť miestnosť alebo auto na čerstvých 18 stupňov pomocou klimatizácie znie v lete až príliš lákavo – praktické zariadenia však v sebe nesú aj isté riziká. Tým najčastejším je letná chrípka, ktorá sa v posteli lieči veľmi ťažko, pretože si chceme užívať na čerstvom vzduchu a pri bazéne.

Aj preto je možno vhodné chladiť interiér opatrne. Prudké výkyvy teplôt a suchý vzduch totiž oslabujú imunitný systém a robia telo náchylnejšie na infekcie, ako je letná chrípka, prípadne nepríjemné alergie, ktoré môžu byť dôvodom na návštevu najbližšej dobrej pľúcnej ambulancie v Bratislave.

Ak už musíte, nepoužívajte klimatizáciu príliš dlho

Pri nastavovaní klimatizácie platí, že teplota v miestnosti by nemala klesnúť pod 20 stupňov. Rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou by mal byť len 6 stupňov, takže telo môže byť chránené aj pri častom pohybe z vnútra von. Pohyb medzi teplom a chladom je vyčerpávajúci nielen pre imunitný, ale aj kardiovaskulárny systém.

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnej chrípke alebo alergiám, dávajte si na spomínané odporúčania pozor. Ak chladiace zariadenie nie je správne nastavené a udržiavané, stáva sa rizikom ochorenia. Štúdia vykonaná vo Francúzsku ukázala, že zamestnanci v kanceláriách s klimatizáciou navštevovali odborníka na uši, nos a krk viac ako dvakrát častejšie ako zamestnanci v kanceláriách bez klimatizácia.

Okrem toho, tí prví mali o 40 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú z dôvodu alergie na nemocenskej dovolenke. Ak teda nechcete stráviť leto v čakárni u toho najlepšieho alergológa v Bratislave, dbajte na správne používanie klimatizácie a chladenie miestností v interiéri.

Sliznice vysychajú

Vzduch vypúšťaný klimatizačnými systémami je nielen chladnejší, ale aj suchší ako pôvodný vzduch v miestnosti. Pre telo potom nie je ľahké sa s touto okolnosťou vyrovnať. Suchý vzduch totiž vysušuje a dráždi aj sliznice, čo uľahčuje usadzovanie vírusov. Preventívne by ste počas práce klimatizácie mali vypiť aspoň 2 litre vody.

Niečo je vo vzduchu

Klimatizácia nemusí byť pre vaše zdravie automaticky škodlivá. Ale zle udržiavané systémy a filtre poskytujú dokonalú živnú pôdu pre plesne a baktérie. Ak v zariadení zostane kondenzát, môže sa veľkolepo rozmnožiť a pri ďalšom použití klimatizácie sa rozvedie do miestnosti spolu s ochladeným vzduchom. Pleseň môže okrem iného spôsobovať ochorenia dýchacích ciest a alergie.